United Parcel Service SSC- czyli niegdyś Shared Service Center a teraz GBS --Global Business Services
Nazwa zmieniona ale atmosfera pracy juz nie.
Istniejące już trochę czasu,zamienia się powoli w kuźnię ,,talentów"
Ale najpierw to co powinno iść na pierwszy ogień,bo jakby któs nie wiedział co to jest UPS--to firma kurierska,głównie poruszająca się w sektorze logistycznym.
UPS - dział w Bema Plaza we Wrocławiu zatrudnia ok.500 osób,znajdują się tam takie działy jak AP & AR ,USG,Tender Management,IAS,Contract Administration,Sales Support,i jeszcze parę działów które albo odpowiadają za fracht gdzie panują trochę inne zasady a te wymienione bardziej na klientach strategicznych.
Pozatym to co mnie ,,bije"w wielu firmach to mało miejsc na konsumpcję, a w UPS-ie są trzy naprawdę duże jadalnie i dużo miejsca na chwilę odpoczynku w czasie pracy.
Dodatkowe świadczenia :
1.Luxmed- podstawowy pakiet bez żadnych dodatkowych kosztów z naszej strony
2.Multisport-dopłata z tego co pamiętam to ok .60 zł
3.Taka sobie paczka świąteczna(posiadający podwyżkę mają pomniejszoną paczkę o ptasie mleczko a Ci nowo przyjęci bez podwyżki -dostają na zachętę na przyszły roczek )ale oczywiście w grudniu na święta,kurde,pudełko duże, i myślisz jak dużo słodyczy tam może pomieścić ,otwierasz, a tam połowa pudełka wypchana siankiem takim wiecie jak na święta wielkanocne ,pod baranka.
No ale ok jest czekolada milka,mleczny mikołaj, i kubeczek upsowy, ado tego mieszanka wedlowska,jakieś orzechy w czekoladzie i żurawina.
4,Jeśli można to uznać bo cieżko mi coś dowymyśleć to piłeczka na roczek w upsie.
5.aha no i oczywiście bon --byłabym zapomniała ,o wartości -100zł z czego odliczając podatek mamy ok.80zł,więc wiecie jak dostaniecie to nie szastajcie zostawcie trochę na sylwestra, bo bon na święta albo coś koło tego .Teraz się pozmieniało i jest karta na którą dyretktor ładuje wasza przyszłą kasiorkę, i to działa jak bon,i wygodniej bo za rok nie będą musieli rozdawać kart tylko załadują.
6.I najważniejsze --od.2000zł netto, z tego co wiem Team Leaderzy zgarniają 3000-3500zł więc tyle co admin w CS na przykład.
i to na tyle....
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Dostajesz telefon z umówieniem się na termin, a gdy przychodzisz czekasz na recepcji na wygodnej sofce,na laseczkę która przyjdzie.Bywa różnie czasem rekrutuje sam team leader zależy jakie parcie jest , jak na już to będzie team leader jak nie to osoba z HR, pytania standardowe chyba prostsze niż gdzie indziej a do tego UPS jest dobry na początek.Dłużej jak rok to nie da się ta wytrzymać ,znałam osoby po trzech latach--ludziki tak się przystosowały że aż im się UPS w kod genetyczny wszczepił,charakter zmienił się na ,,tak"cały czas.Nigdy ,,nie".
Też sama sobie wciskałam kit że gadają głupoty a tymczasem jest tam tyle beznadziejnych zmian...i to w momentach kiedy ich nie potrzeba.
Jest tak że jak się dostajesz i jest Ci dobrze to oni zawsze zrobią tak żeby pogorszyć,i tak krok po kroku wyniszczają ci wszystko aż dział się rozpada a oni wielce zdziwieni co się stało ?
No ale pytania :
1.Opowiedz o sobie i o twojej przeszłości?
2.Czemu UPS?
3.Twoje mocne /słabe strony ?
4. Wypytywanka po angielsku
5.I jak zwykle jaka jest twoja motywacja do pracy ?
Ehh nawet nie musiałabym pisać pytań bo naprawdę prostszych pytań nie ma,a do UPS-a każdego z ulicy biorą.
Nie wiem czy jest sens opisywać odpowiedzi które już zostały przerobione nie raz, wszyscy wiemy że pytanie o motywacje do pracy jest zbyt logiczne --wiadomo trzeba mówić że lubi się zapierdzielać,motywują nas nasze wyniki i feedback o managementu, który nie ma pojęcia o czym mówi,ale mniejsza z tym.
Niech pomyśle jakieś dobre strony....
Trzeba takie wymienić przecież ktoś mógłby powiedzieć nie jest tak źle ...no cóź kasa nie najgorsza, jest na początek dobra---ale wiemy jak jest,co chwilę coś drożeje a do tego rachunki itp. jak ktoś studiuje i mieszka z rodzicami to jeszcze ujdzie ale tak to średnio.No to może podwyżki czasem są inflacyjne które się nie nazywają inflacyjne bo w sumie inflacyjne przestały się dla UPS-a opłacac to wymyślili takie uzależnione od rezultatów pracy i jest mniej niż inflacyjne.
Jeżeli to kogoś jara albo jakoś wzbogaca emocjonalne --to jest taki ,,charity club" który organizuje pomoc domom dziecka itd.
Przepraszam ale muszę to powiedzieć ,niestety nie ma czegoś takiego jak motywacja...w UPS-ie nie wiem,trudno mi zebrać myśl i bo ciężko jest coś dobrego opisać musicie pytać w komentarzach jak cos pominęłam.Ja nie byłam zadowolona.ale powróćmy do meritum.
Po pytankach--> test na Excel, ale taki podstawowy typu zaznacz kolorem komórkę,wiersz itd.sformatuj wartości ,wylicz z wykorzystaniem formuły ,zrób pivota, makro , takie prostsze.
Po rozmowie i teście na excel ,czekasz dwa tygodnie na decyzję.No i uwaga...możesz być w 80% że Cię zatrudnią jak rozmowa poszła dobrze--to można wyczuć.Powiem tak trzeba być idiotą ,bez obrazy dla nikogo , żeby tam nie przyjęli.Żeby nie było nikomu nie obiecuję pracy,ale jak macie problem ze znalezieniem pracy ,spróbujcie UPS.
Jak was zatrudnią to najpierw będzie umowa na okres próbny 3 m-ce.Potem na czas określony--chyba rok--a potem na czas nieokreślony.
Jest też coś takiego jak ,,open door policy"ale nie radzę z tego korzystać pomimo ochoczego zachęcania ze strony HR,one zachęcają ,,nowych " albo idiotów którzy wierzą ze istnieje coś takiego jak tajemnica między HR a managementem.
Podobno,może nie podobno,bo przetestowane, jak rekrutujesz się na inne stanowisko to manager twój nie musi wiedzieć,ale tymczasem w ciągu 299792458 m/s,twój menadżer dowiaduje się że przechodzisz...uwierz mi tak nie przejdziesz....tam się nie przechodzi do innych działów chyba że są z Ciebie niezadowoleni,to wtedy nie zwolnią Cię ale pozwolą przejść.Więc może lepiej tak się tam nie sprówaj.
Jak coś pytajcie ale nic więcej się nie da dodać bo tam jest po prostu prosto dostać się i pracować.
Podsumowanie:
Na początek daje radę ,warto spróbować także gdy nagle straciło się pracę,pozatym wszytsko to co opisałam jest skutkiem tego ze jest to Centrum Uslug Wspolnych czyli miejscie gdzie są stanowiska które są
A) za proste dla anglikow czy niemcow
B) polak z checia bedzie to robil za 1/3 kasy
środa, 10 września 2014
niedziela, 17 sierpnia 2014
Hewlett Packard -HP-rekrutacja Accounts Payable Specialist
Hewlett Packard -Wroclaw Renoma-oddział założony w 2005 roku
Nie trzeba tej firmy zbyt mocno przedstawiać bowiem niemal każdy zna ja bardzo dobrze.
Dodatkowe świadczenia:
1. Jak wszędzie karta multisport z dofinansowaniem - zdaje sie ze podatek jedynie
2. Ubezpieczenie medyczne medicover
3.Ubezpieczenie na zycie
4. Refundacja szkieł - do 300zl
5. wynagrodzenie od 2 tys jako cieć do3,5tys na stanowiskach kierowniczych
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Najpierw jest telefon z zapytaniem czy jesteśmy dalej zainteresowani stanowiskiem i zaproszenie na spotkanie .
Bywa tez tak ze przed spotkaniem jak akurat w tej sytuacji,zadzwonił manager który tylko mówił w j.ang i osobiście przeprowadzał sprawdzenie językowe,tak zeby po prostu nie wybrać kogoś kto twierdzi ze umie mowić po ang,a w rezultacie duka
Ja przeszłam takie sprawdzenie bardzo dobrze ,manager z którym miałam mieć spotkanie był zachwycony poziomem mojego języka angielskiego, i miło zaskoczony znajomością niemieckiego, który suma sumarum miał mi sie nie przydać bo stanowisko było z j.angielskim.
Rozmowa była o bzdurach,o cv i takich tam tego typu pierdołach na prawdę nic konkretnego, i jesli ktoś zna angielski bardzo dobrze nie miałby najmniejszego problemu.
A wiec po pozytywnym przejściu rozmowy dostałam zaproszenie na spotkanie face to face.
Na spotkaniu poznałam przyszłego managera i dziewczynę z HR, pytania najpierw zaczęły sie na temat CV potem czemu to stanowisko,było tez zadanie dotyczące wyliczenia VAT z jakies tam kwoty.
Pozatym myślałam ze rozmowa bedzie trudniejsza ale była bardzo prosta,na tyle zeby mozna było zrozumieć ze nie bardzo sie męczą aby znaleźć kogoś świetnego
Do HP zwykle potrzebują kogoś kto po prostu spodoba im sie charakterem, nie bedzie za inteligentny, i nie bedzie chciał za dużo zarabiać jako AP specialist możesz żądać co najwyżej 2100pln na rękę.
Cos extra dla dzieciaków które ukończyły dopiero studia ekonomiczne i bedą jarac sie z takiej kasy.
Normalna księgowa czy do przychodów czy rozchodów zarabia od 4000pln w zwyż.
HP zwykle szuka ludzi którzy łatwo sie podporzadkowuja , z tego co zauważyłam na rozmowie to pytania tez dotyczyły tego jaknajszybciej.jakie miałeś stosunki ze swoim poprzednim managerem,?
Czy łatwo denerwujesz sie ? Albo czy umiesz pracować pod presja.
Idąc tam wiedziałam juz o co mniej więcej chodzi, moja ciotka jest księgowa wiec dużo wiem na temat rozliczeń, i tego ze głównym narzędziem jest SAP i ewentualnie jescze jeden pomocniczy program.
Zdziwiłam sie wiec kiedy kazano mi wyliczyć VAT z kwoty powiedzmy 1600.
No kurde przecież takie zadania rozwiązuje sie w podstawówce, moje marzenia na wielka karierę w HP, zniknęły tak szybko jak sie pojawiły.
Podsumowanie:
Na takie stanowisko bedą wg.mnie szły takie osoby jak:
Osoby które ledwo ukończyły studia,tak zeby sie rozkręcić na początek
Osoby ktore nie maja wyjścia i po prostu do nich najszybciej oddzwoniono
W HP nie szukają ambitnych ludzi,oni maja po prostu być i robic swoje czyli klepać!
Nie wiem czy to rozwijające zajęcie...
Jestem rozczarowana bo idąc na spotkanie do tak renomowanej firmy, spodziewałam sie czegoś więcej, jakies pasji z ich strony albo chęci znalezienia odpowiedniego pracownika nie byle kogo.
Pytania były takie jak na rozmowie na sprzedawcę do sklepu odzieżowego, no i to zadanie....
Porównując z innymi firmami pośród których wszem i wobec czy to gdzies na ulicy czy od znajomych ,słyszę ze HP jest w top 5...po tej rozmowe uważam zupełnie inaczej powiedzmy ze w moim rankingu HPo wiele spadło na dół,i juz bardzo zbliża sie do firmy UPS która wg.mnie jest najniżej.
Brak szacunku do pracownikow i robienie wielkiej frajdy z tego ze na święta dostaje sie 80zl na czysto bonu na zakupy -żenada!HP jest juz bardzo blisko tego dołu .
Ida tam osoby ktore ńie mając wyjścia gdzies musza sie zaczepić.
Ps: zblazowana mina pani z HR przez cały okres trwania spotkania-- bezcenna.
Nie trzeba tej firmy zbyt mocno przedstawiać bowiem niemal każdy zna ja bardzo dobrze.
Dodatkowe świadczenia:
1. Jak wszędzie karta multisport z dofinansowaniem - zdaje sie ze podatek jedynie
2. Ubezpieczenie medyczne medicover
3.Ubezpieczenie na zycie
4. Refundacja szkieł - do 300zl
5. wynagrodzenie od 2 tys jako cieć do3,5tys na stanowiskach kierowniczych
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Najpierw jest telefon z zapytaniem czy jesteśmy dalej zainteresowani stanowiskiem i zaproszenie na spotkanie .
Bywa tez tak ze przed spotkaniem jak akurat w tej sytuacji,zadzwonił manager który tylko mówił w j.ang i osobiście przeprowadzał sprawdzenie językowe,tak zeby po prostu nie wybrać kogoś kto twierdzi ze umie mowić po ang,a w rezultacie duka
Ja przeszłam takie sprawdzenie bardzo dobrze ,manager z którym miałam mieć spotkanie był zachwycony poziomem mojego języka angielskiego, i miło zaskoczony znajomością niemieckiego, który suma sumarum miał mi sie nie przydać bo stanowisko było z j.angielskim.
Rozmowa była o bzdurach,o cv i takich tam tego typu pierdołach na prawdę nic konkretnego, i jesli ktoś zna angielski bardzo dobrze nie miałby najmniejszego problemu.
A wiec po pozytywnym przejściu rozmowy dostałam zaproszenie na spotkanie face to face.
Na spotkaniu poznałam przyszłego managera i dziewczynę z HR, pytania najpierw zaczęły sie na temat CV potem czemu to stanowisko,było tez zadanie dotyczące wyliczenia VAT z jakies tam kwoty.
Pozatym myślałam ze rozmowa bedzie trudniejsza ale była bardzo prosta,na tyle zeby mozna było zrozumieć ze nie bardzo sie męczą aby znaleźć kogoś świetnego
Do HP zwykle potrzebują kogoś kto po prostu spodoba im sie charakterem, nie bedzie za inteligentny, i nie bedzie chciał za dużo zarabiać jako AP specialist możesz żądać co najwyżej 2100pln na rękę.
Cos extra dla dzieciaków które ukończyły dopiero studia ekonomiczne i bedą jarac sie z takiej kasy.
Normalna księgowa czy do przychodów czy rozchodów zarabia od 4000pln w zwyż.
HP zwykle szuka ludzi którzy łatwo sie podporzadkowuja , z tego co zauważyłam na rozmowie to pytania tez dotyczyły tego jaknajszybciej.jakie miałeś stosunki ze swoim poprzednim managerem,?
Czy łatwo denerwujesz sie ? Albo czy umiesz pracować pod presja.
Idąc tam wiedziałam juz o co mniej więcej chodzi, moja ciotka jest księgowa wiec dużo wiem na temat rozliczeń, i tego ze głównym narzędziem jest SAP i ewentualnie jescze jeden pomocniczy program.
Zdziwiłam sie wiec kiedy kazano mi wyliczyć VAT z kwoty powiedzmy 1600.
No kurde przecież takie zadania rozwiązuje sie w podstawówce, moje marzenia na wielka karierę w HP, zniknęły tak szybko jak sie pojawiły.
Podsumowanie:
Na takie stanowisko bedą wg.mnie szły takie osoby jak:
Osoby które ledwo ukończyły studia,tak zeby sie rozkręcić na początek
Osoby ktore nie maja wyjścia i po prostu do nich najszybciej oddzwoniono
W HP nie szukają ambitnych ludzi,oni maja po prostu być i robic swoje czyli klepać!
Nie wiem czy to rozwijające zajęcie...
Jestem rozczarowana bo idąc na spotkanie do tak renomowanej firmy, spodziewałam sie czegoś więcej, jakies pasji z ich strony albo chęci znalezienia odpowiedniego pracownika nie byle kogo.
Pytania były takie jak na rozmowie na sprzedawcę do sklepu odzieżowego, no i to zadanie....
Porównując z innymi firmami pośród których wszem i wobec czy to gdzies na ulicy czy od znajomych ,słyszę ze HP jest w top 5...po tej rozmowe uważam zupełnie inaczej powiedzmy ze w moim rankingu HPo wiele spadło na dół,i juz bardzo zbliża sie do firmy UPS która wg.mnie jest najniżej.
Brak szacunku do pracownikow i robienie wielkiej frajdy z tego ze na święta dostaje sie 80zl na czysto bonu na zakupy -żenada!HP jest juz bardzo blisko tego dołu .
Ida tam osoby ktore ńie mając wyjścia gdzies musza sie zaczepić.
Ps: zblazowana mina pani z HR przez cały okres trwania spotkania-- bezcenna.
sobota, 2 sierpnia 2014
Credit Suisse - Banking Operations Specialist
Credit Suisse Group- firma finansowa,główna siedziba- Zurych, Szwajcaria.
Założony w 1856 roku przez Alfreda Escher.
Center of Excellence in Wroclaw powstalo w 2007 roku.
Dodatkowe świadczenia:
1.Karta Multisport- darmowa (jedynie zaciągany podatek od karty-koszt ok.12zł)
2.pakiet medyczny Maximum w Luxmed
UWAGA! pakiet ten wybrać lepiej niż Comfort plus ponieważ za maximum dopłacamy 2 zł miesięcznie i mamy usługi stomatologiczne w skład których wchodzą:
Wstęna ocena stanu uzębienia i jamy ustnej
profilaktyka stomatologiczna
stomatologia zachowawcza
chirurgia stomatologiczna (50% rabatu)
badania rentgenowskie stomatologiczne
3.ubezpieczenie na życie
4.Refundacja kosztu szkieł korygujących wzrok (po uzyskaniu umowy na czas nieokreślony,zwrot po 3 miesiącach,max.kwota ,jaka podlega zwrotowi w zw.z zakupem szkieł korygujących wzrok wynosi 300,00zł)
5.Wynagrodzenie - 3800 brutto/mc
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Po zaaplikowaniu na stronie CS careers, pojawił się opis Initial Review,po paru dniach powiedzmy że zaaplikowałam w poniedziałek a telefon był w piątek.
Rekrutacja miała odbyć się szybko i sprawie tak też było w miare.
Po pierwsze jak wszyscy też była ,,zajarana" że wow! idę na rozmowę i może będę tam pracować.
Wtedy liczyła się dla mnie bardziej kasa niż atmosfera w pracy itp.ale jak wszyscy inni moi znajomi odgapiłam zaaplikowałam i zostałam zaproszona na termin który wypadł w przyszłym tyg w poniedziałek.
Na 1 -ym spotkaniu poznałam dwie osoby : managerkę -kórej jak się potem okazało nikt nie darzył zbytnią sympatią, oraz team leaderkę- nieco nostalgiczno- megalomańska.
Ale jak wiemy pozory mylą więc starłam się nie skupiać długo na owych postaciach.
Pytania jakie się pojawiły to :
-Co zrobisz, jeśli nie dostaniesz tej pracy?
- Czy kiedykolwiek zabierałeś/aś pracę do domu?
- W jaki sposób zarządzasz czasem?
- Jakie są Twoje oczekiwania finansowe ?
- Podaj przykłady na problemy z jakimi się zetknęłaś/eś i jak je rozwiązałeś/aś?
-Opisz pomysły /ulepszenia jakie wprowadziłeś w życie (w pracy czy też w życiu)
- Gdzie jeszcze aplikowałeś/aś?
I teraz najważniejsze Credit Suisse, to bank ,instytucja finansowa, nie ma kłamania,sama prawda,powiem szczerze że zatrudnianie się w CS-ie to tak jakbyś zatrudniał/a się do policji.Wszystko muszą wiedzieć
Rekruterzy są w stanie bardzo szybko wyczuć jeśli któs jest nieszczery. Nigdy nie należy używać żadnych przymiotników na ten rodzaj pytania.Najlepszą strategią aby skutecznie odpowiedzieć na to trudne pytanie jest przygotowanie się,chociażby na podstawie tych informacji oraz wskazówek.
Zbyt szybka albo nieszczera odpowiedź może lekko zniwelować lub nawet wyeliminować szansę na uzyskanie pracy.
Pomyśl o tym co obecnie robisz dobrze,za co Cię chwalą koledzy i kierownictwo,odpowiedzi dostosuj do kwalifikacji wymaganych na tym stanowisku.
Jeśli przejdziesz pomyślnie ten etap o którym powiadomią Cię w przyszłym tygodniu.Otrzymasz propozycję terminu w sprawie 2-ego spotkania.
Dla mnie to wydawało się nieco chaotyczne.Bo na 2 -im spotkaniu rozmawiałam z osobami które w ogóle były zatrudnione na inna zmianę,niby ten sam dział ale prawie w ogóle się nie widywaliśmy a co więcej nie raportowałam do nich.
Może to były dobre koleżanki managerki kto to wie.
Nie będę poruszać znowu problemów z przeszłości ale to ostatnia szansa aby opowiedzieć o sytuacjach które w mogą mieć wpływ na przyszłość takie rzeczy które będą wykryte i sprawdzone.
I znowu pytanka,chociaż teraz było już ich mniej :
1.Co Cię motywuje do pracy ?
2.Czy przywiązujesz uwagę do detali/czy jesteś uważny/a ?
3. Spriorytetyzuj proszę podane zadania -ważny email od klienta,ważny email od managera, test który musisz ukończyć dzisiaj, projekt który musi być zdany dzisiaj, pilny kontakt z kierownikiem
(to chyba jest proste więc nie będę tego rozpisywać,bo wiadomo że jak mamy test i naszego managera i kierownika to przecież możemy z nimi obgadać sytuacje że projekt musi być szybciej zdany itd.i zapytać czy to czego oczekują na dziś możemy przełożyć i już)
4.Mocne /słabe strony?
5.Opisz sytuację problematyczna między Tobą a managerem i jak ją rozwiązałeś/aś?
Przede wszystkim trzeba mówić prawdę i tylko prawdę jak przed sądem.Dla mnie to trochę przesada ,bo chyba najważniejsze jest to jaki się ma charakter i jak się pracuje,bo znam osoby które gdzie by się nie znalazły to dają z siebie wszytko poprzez ciężką pracę i ciekawe oraz kreatywne pomysły i to się chyba liczy zorientowanie na wyniki.W Credit Suisse jest tak, że jeśli się dostajesz i podpisujesz umowę to dopiero po tym fakcie sprawdzają Twoją przeszłość.
Jesteś poproszony/a o wypełnienie takiego formularza :
Niech was nie złudzi 1 stronka formularza bo jest ich ok .13 -stu
Czasem formularz nie chce Cię przepchnąć bo nap.miałeś przerwę od pracy bo studia zaczynają się w październiku a jeżeli jeszcze miałeś wakacje to pewnie wyjdzie gdzieś ok 90 dni albo ponad, formularz się blokuje,nie przechodzisz do kolejnego pytania, i robi się problem co zrobić z tym fantem,można wypisać co się robiło przez ten czas ale dokładnie bo daty muszą się zgadzać.
Śmiechu warte, bo pod koniec podpisujesz że deklarujesz że info podane przez Ciebie są prawdziwe pod karą zwolnienia.
Czyli nawiasem mówiąc coś Ci się zrypało gdzieś tam kiedyś nie wpiszesz tego,przekłamiesz,to coś wychodzi i wylatujesz,więc dla CS-a nie jest ważne to że można na Tobie polegać w pracy , i że ciężko będziesz pracował ..wg.nich masz być szczery bo oni w ten sposób myślą że mogą na Tobie polegać.
Ot co cała filozofia, rozmowę macie opisaną, ale zastanawiam się co jeszcze dodatkowo mogę wam od siebie wrzucić...
Ah już wiem chyba niechcący zupełnie pominęłam moment kiedy to po paru dniach pracy macie ,,welcome day"który trwa od 8:15- 19:00 czyli cały dzień,część ostatnia jest dobrowolna ,i trwa= 17:00-19:00 w związku z czym możesz kończyć o 17:00 i już ale, na apero with managers -możesz napić się lampkę wina i coś przekąsić.A ten cały welcome day , to po prostu trochę zmarnowanego czasu na słuchaniu filozofii firmy,historii,i innych działów.
Prawda jest taka że trzeba tylko pilnować listy bo na każdej prawie z tych części trzeba się podpisać.
Podsumowanie:
Jeśli ktoś liczy na większą kasę, to myślę że w CS -ie będzie zadowolony,wiadomo że jak w każdej z typowych corpo trzeba śmigać w którymś języku obcym -jak np.angielski lub niemiecki itd.
Jeśli ktoś natomiast liczy na docenianie pracownika jako człowieka nie kolejnej pszczółki w ulu, to firma nie jest dla niego.Głównie tam obowiązujące prawo to ,,po trupach do celu" nikomu nie możesz ufać ale też zależy na kogo trafisz,po prostu trzeba na siebie uważać bo ktoś Cię pare razy podwali że nie pilnujesz przerw i jest możliwość że wylecisz.Taką osobę która wszytkich pilnuje to mi się w mojej karierze nadarzyła,więc po prostu pamiętajcie o tych najważniejszych rzeczach.
Jeśli coś wam przyjdzie do głowy piszcie na pewno odpowiem wam na pytania.
Założony w 1856 roku przez Alfreda Escher.
Center of Excellence in Wroclaw powstalo w 2007 roku.
Dodatkowe świadczenia:
1.Karta Multisport- darmowa (jedynie zaciągany podatek od karty-koszt ok.12zł)
2.pakiet medyczny Maximum w Luxmed
UWAGA! pakiet ten wybrać lepiej niż Comfort plus ponieważ za maximum dopłacamy 2 zł miesięcznie i mamy usługi stomatologiczne w skład których wchodzą:
Wstęna ocena stanu uzębienia i jamy ustnej
profilaktyka stomatologiczna
stomatologia zachowawcza
chirurgia stomatologiczna (50% rabatu)
badania rentgenowskie stomatologiczne
3.ubezpieczenie na życie
4.Refundacja kosztu szkieł korygujących wzrok (po uzyskaniu umowy na czas nieokreślony,zwrot po 3 miesiącach,max.kwota ,jaka podlega zwrotowi w zw.z zakupem szkieł korygujących wzrok wynosi 300,00zł)
5.Wynagrodzenie - 3800 brutto/mc
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Po zaaplikowaniu na stronie CS careers, pojawił się opis Initial Review,po paru dniach powiedzmy że zaaplikowałam w poniedziałek a telefon był w piątek.
Rekrutacja miała odbyć się szybko i sprawie tak też było w miare.
Po pierwsze jak wszyscy też była ,,zajarana" że wow! idę na rozmowę i może będę tam pracować.
Wtedy liczyła się dla mnie bardziej kasa niż atmosfera w pracy itp.ale jak wszyscy inni moi znajomi odgapiłam zaaplikowałam i zostałam zaproszona na termin który wypadł w przyszłym tyg w poniedziałek.
Na 1 -ym spotkaniu poznałam dwie osoby : managerkę -kórej jak się potem okazało nikt nie darzył zbytnią sympatią, oraz team leaderkę- nieco nostalgiczno- megalomańska.
Ale jak wiemy pozory mylą więc starłam się nie skupiać długo na owych postaciach.
Pytania jakie się pojawiły to :
-Co zrobisz, jeśli nie dostaniesz tej pracy?
- Czy kiedykolwiek zabierałeś/aś pracę do domu?
- W jaki sposób zarządzasz czasem?
- Jakie są Twoje oczekiwania finansowe ?
- Podaj przykłady na problemy z jakimi się zetknęłaś/eś i jak je rozwiązałeś/aś?
-Opisz pomysły /ulepszenia jakie wprowadziłeś w życie (w pracy czy też w życiu)
- Gdzie jeszcze aplikowałeś/aś?
I teraz najważniejsze Credit Suisse, to bank ,instytucja finansowa, nie ma kłamania,sama prawda,powiem szczerze że zatrudnianie się w CS-ie to tak jakbyś zatrudniał/a się do policji.Wszystko muszą wiedzieć
Rekruterzy są w stanie bardzo szybko wyczuć jeśli któs jest nieszczery. Nigdy nie należy używać żadnych przymiotników na ten rodzaj pytania.Najlepszą strategią aby skutecznie odpowiedzieć na to trudne pytanie jest przygotowanie się,chociażby na podstawie tych informacji oraz wskazówek.
Zbyt szybka albo nieszczera odpowiedź może lekko zniwelować lub nawet wyeliminować szansę na uzyskanie pracy.
Pomyśl o tym co obecnie robisz dobrze,za co Cię chwalą koledzy i kierownictwo,odpowiedzi dostosuj do kwalifikacji wymaganych na tym stanowisku.
Jeśli przejdziesz pomyślnie ten etap o którym powiadomią Cię w przyszłym tygodniu.Otrzymasz propozycję terminu w sprawie 2-ego spotkania.
Dla mnie to wydawało się nieco chaotyczne.Bo na 2 -im spotkaniu rozmawiałam z osobami które w ogóle były zatrudnione na inna zmianę,niby ten sam dział ale prawie w ogóle się nie widywaliśmy a co więcej nie raportowałam do nich.
Może to były dobre koleżanki managerki kto to wie.
Nie będę poruszać znowu problemów z przeszłości ale to ostatnia szansa aby opowiedzieć o sytuacjach które w mogą mieć wpływ na przyszłość takie rzeczy które będą wykryte i sprawdzone.
I znowu pytanka,chociaż teraz było już ich mniej :
1.Co Cię motywuje do pracy ?
2.Czy przywiązujesz uwagę do detali/czy jesteś uważny/a ?
3. Spriorytetyzuj proszę podane zadania -ważny email od klienta,ważny email od managera, test który musisz ukończyć dzisiaj, projekt który musi być zdany dzisiaj, pilny kontakt z kierownikiem
(to chyba jest proste więc nie będę tego rozpisywać,bo wiadomo że jak mamy test i naszego managera i kierownika to przecież możemy z nimi obgadać sytuacje że projekt musi być szybciej zdany itd.i zapytać czy to czego oczekują na dziś możemy przełożyć i już)
4.Mocne /słabe strony?
5.Opisz sytuację problematyczna między Tobą a managerem i jak ją rozwiązałeś/aś?
Przede wszystkim trzeba mówić prawdę i tylko prawdę jak przed sądem.Dla mnie to trochę przesada ,bo chyba najważniejsze jest to jaki się ma charakter i jak się pracuje,bo znam osoby które gdzie by się nie znalazły to dają z siebie wszytko poprzez ciężką pracę i ciekawe oraz kreatywne pomysły i to się chyba liczy zorientowanie na wyniki.W Credit Suisse jest tak, że jeśli się dostajesz i podpisujesz umowę to dopiero po tym fakcie sprawdzają Twoją przeszłość.
Jesteś poproszony/a o wypełnienie takiego formularza :
Akurat dla firmy Credit Suisse pracuje :
Niech was nie złudzi 1 stronka formularza bo jest ich ok .13 -stu
Czasem formularz nie chce Cię przepchnąć bo nap.miałeś przerwę od pracy bo studia zaczynają się w październiku a jeżeli jeszcze miałeś wakacje to pewnie wyjdzie gdzieś ok 90 dni albo ponad, formularz się blokuje,nie przechodzisz do kolejnego pytania, i robi się problem co zrobić z tym fantem,można wypisać co się robiło przez ten czas ale dokładnie bo daty muszą się zgadzać.
Śmiechu warte, bo pod koniec podpisujesz że deklarujesz że info podane przez Ciebie są prawdziwe pod karą zwolnienia.
Czyli nawiasem mówiąc coś Ci się zrypało gdzieś tam kiedyś nie wpiszesz tego,przekłamiesz,to coś wychodzi i wylatujesz,więc dla CS-a nie jest ważne to że można na Tobie polegać w pracy , i że ciężko będziesz pracował ..wg.nich masz być szczery bo oni w ten sposób myślą że mogą na Tobie polegać.
Ot co cała filozofia, rozmowę macie opisaną, ale zastanawiam się co jeszcze dodatkowo mogę wam od siebie wrzucić...
Ah już wiem chyba niechcący zupełnie pominęłam moment kiedy to po paru dniach pracy macie ,,welcome day"który trwa od 8:15- 19:00 czyli cały dzień,część ostatnia jest dobrowolna ,i trwa= 17:00-19:00 w związku z czym możesz kończyć o 17:00 i już ale, na apero with managers -możesz napić się lampkę wina i coś przekąsić.A ten cały welcome day , to po prostu trochę zmarnowanego czasu na słuchaniu filozofii firmy,historii,i innych działów.
Prawda jest taka że trzeba tylko pilnować listy bo na każdej prawie z tych części trzeba się podpisać.
Podsumowanie:
Jeśli ktoś liczy na większą kasę, to myślę że w CS -ie będzie zadowolony,wiadomo że jak w każdej z typowych corpo trzeba śmigać w którymś języku obcym -jak np.angielski lub niemiecki itd.
Jeśli ktoś natomiast liczy na docenianie pracownika jako człowieka nie kolejnej pszczółki w ulu, to firma nie jest dla niego.Głównie tam obowiązujące prawo to ,,po trupach do celu" nikomu nie możesz ufać ale też zależy na kogo trafisz,po prostu trzeba na siebie uważać bo ktoś Cię pare razy podwali że nie pilnujesz przerw i jest możliwość że wylecisz.Taką osobę która wszytkich pilnuje to mi się w mojej karierze nadarzyła,więc po prostu pamiętajcie o tych najważniejszych rzeczach.
Jeśli coś wam przyjdzie do głowy piszcie na pewno odpowiem wam na pytania.
wtorek, 29 lipca 2014
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej ?
Masz w planie rozmowę kwalifikacyjną i chcesz się dobrze przygotować?
Przeczytaj wskazówki i porady, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu zrobisz dobre wrażenie podczas spotkania.
Oto kilka wskazówek,jak przygotować się do rozmowy i upewnić rekruterów w przekonaniu że to Ty jesteś właśnie tą osobą którą powinni zatrudnić.Spróbujmy przeanalizować : w co się ubrać i co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, jak zrobić wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak dokonywać wnikliwej analizy pytań zadawanych przez rekrutera.
1.Przeanalizuj dokładnie wymagania i obowiązki dotyczące tej oferty pracy
Ważną częścią przygotowań do rozmowy jest zarezerwowanie odrobiny czasu, w celu przeanalizowania oferty pracy lub obowiązków, jeśli je posiadasz. Zastanów się,czego firma oczekuje od przyszłego pracownika- Ciebie jako potencjalnego kandydata.
Zrób listę umiejętności, wiedzy, doświadczenia zawodowego i cech charakteru, które są wymagane przez pracodawcę i są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w pracy na danym stanowisku.
2.Pokaż im że Ty ty jesteś odpowiednim kandydatem!
Po utworzeniu listy umiejętności, wiedzy, doświadczenia zawodowego i cech charakteru ,zastanów się jak możesz je dopasować do tego konkretnego stanowiska.
Upewnij się że Twoje cechy,kwalifikacje itp. bezpośrednio pokrywają się z wymaganiami stawianymi przez firmę.
Przeczytaj listę i wymagania na danym stanowisku przed rozmową.W ten sposób będziesz dobrze przygotowany do udzielania konkretnych odpowiedzi,na których podstawie rekruter oceni czy po prostu nadajesz się czy też nie.
3.Dowiedz się tyle ile wlezie na temat firmy do której idziesz na rozmowę.
Istotną rzeczą jest aby dowiedzieć się, ile można o tej firmie. Sprawdzenie firmy jest istotną częścią przygotowań do rozmowy. To pomoże Ci przygotować się dokładniej do spotkania.
Będziesz także w stanie dowiedzieć się, czy firma i kultura firmy są odpowiednie dla Ciebie.
Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji o firmie.
Warto poszukać w internecie osób które już pracują w firmie może udostępniają jakieś wiarygodne wskazówki, oraz wejdź na stronę firmy aby dowiedzieć się więcej.
4.Poćwicz przed rozmową
Poświęć trochę czasu na praktykę- odpowiedzi na pytania.Przećwiczenie da Ci ogólny zarys dzięki któremu w stresującej sytuacji będziesz mógł/a szybciej przypomnieć sobie co masz powiedzieć oraz pomoże uspokoić nerwy.Nie oszukujmy się ile rozmów byś nie przeszedł, i tak dalej będziesz się stresować.
Poćwicz przykładową rozmowę z przyjacielem lub członkiem rodziny jeśli masz taką możliwość.
5.Przygotuj odpowiedni strój
Przed rozmową przygotuj sobie odpowiedni strój,bo przecież jak Cię widzą tak Cię piszą.
Nie czekaj więc do ostatniej chwili, aby upewnić się, że masz ten zestaw gdzieś tam w szafie.
Jeśli na co dzień zakładasz taki gotowy zestaw,nie musisz specjalnie zadręczać się tym faktem.
Niezależnie od rodzaju pracy, pierwsze wrażenie ma bardzo ważne znaczenie,dlatego też zawsze ubieraj się profesjonalnie.
Nawet jeśli spotkanie dotyczy zatrudnienia w sklepie lub restauracji, to nadal ważne jest, aby ubrania były czyste, schludne i zadbane.
6.Co przynieść na rozmowę rekrutacyjną?
Ważne jest to aby być dobrze przygotowanym, a więc oprócz przygotowania merytorycznego należy przynieść ze sobą - CV(najlepiej parę kopii ),referencje(jeśłi takowe posiadasz) i listę pytań które potencjalnie chciałbyś zadać.
Na spotkanie nie przynoś telefonu, a jeśli tak się stanie upewnij się że jest on wyciszony.
Nie przynoś ze sobą kawy, bo nie wypada, a poza tym często rekruterzy pytają czego chcesz się napić.
7.Odpowiednie przygotowanie -częścią do sukcesu
Chodzi tu o to jak będziemy się zachowywać od momentu wejścia do firmy do wyjścia z niej.
Właściwa etykieta jest ważna. Pamiętaj, aby pozdrowić: grzecznie, miło i entuzjastycznie: recepcjonistkę, Twojego rekrutera, i wszystkich innych z którymi będziesz miał ,, do czynienia"
Podczas wywiadu obserwuj język ciała - uściśnij dłoń mocno i nawiąż kontakt wzrokowy.
Zrelaksuj się(ale nie siedź jak byś pił/a piwo w domu na swoim ulubionym fotelu) i pochyl się trochę do ankietera, co pokazuje Twoje zainteresowanie i zaangażowanie.
Trzymaj stopy na podłodze i plecy ku dolnemu oparciu krzesła.
Należy zwrócić uwagę, aby być uprzejmym,wykazywać zainteresowanie oraz aktywnie słuchać.
8.Sprawdź dojazd
Trzeba to zrobić -koniecznie! Wyobraź sobie sytuację,że spóźniasz się na rozmowę.Jeżeli punktualność jest ważna w firmie do której aplikowałeś/aś, to w tym momencie tracisz punkty które mógłbyś zyskać na takim banalnym fakcie.
Poza tym punktualność jest wszędzie ważna,ale jeśli już musisz się spóźnić poinformuj o tym fakcie rekrutera.
Powracając do meritum,po prostu ważnym jest aby wiedzieć, dokąd trzeba się udać na rozmowę kwalifikacyjną.
Skorzystaj z np.Google Maps lub jakdojade.pl aby uzyskać odpowiednie wskazówki, jeśli nie jesteś pewien, jak masz dotrzeć na miejsce spotkania.
Zaprogramuj odpowiednio GPS, jeśli go posiadasz.
Jeśli masz czas, to sprawdź dojazd,w ten sposób będziesz mieć pewność, że droga którą obrałeś/aś jest najszybsza i w razie jakichkolwiek korków nie zajmie Ci długo dojazd, oraz sprawdź inne opcjonalne trasy w momencie gdy będziesz jednak musiał/a skorzystaj z innej opcji.
Zarezerwuj kilka dodatkowych minut aby przyjechać trochę wcześniej.Między innymi po to aby trafić do recepcji co w niektórych firmach też nie jest takie łatwe jakby się wydawało.
9.Słuchaj,wyciągaj wnioski i zadawaj adekwatne pytania.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, słuchanie jest równie ważne, jak odpowiadanie na pytania. Jeśli nie będziesz aktywnie słuchał/a,nie będziesz w stanie prawidłowo formułować pytań oraz na nie odpowiadać.
Ważne jest, aby słuchać rekrutera, oraz jeśli jest to potrzebne zastanowić się na chwilę, jak udzielić najlepszej odpowiedzi..
Nie martw się tym że potrzebujesz chwili na zastanowienie, lepiej chwilę pomyśleć niż udzielać mało konkretnych odpowiedzi szybko.
Ponadto, bądź gotowy/a do zainteresowania rekrutera.Zadawaj przemyślane i interesujące pytania.
Pod koniec wywiadu niech rekruter wie, że uważasz, że praca ta idealnie do Ciebie pasuje i że jesteś bardzo zainteresowany.
10.Podziękuj za spotkanie
Hmm,jakby tak pomyśleć to mało praktykowane w Polsce.
Ale miło byłoby gdybyś po spotkaniu podziekował/a swojemu rekruterowi za poświęcony czas, oraz że masz nadzieje że Twoje kwalifikacje będą wystarczające aby dać Ci szanse na zatrudnienie.
Nie rozpisuj się ,HR-y i tak mają full pracy i e-maili do czytania.
Przeczytaj wskazówki i porady, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu zrobisz dobre wrażenie podczas spotkania.
Oto kilka wskazówek,jak przygotować się do rozmowy i upewnić rekruterów w przekonaniu że to Ty jesteś właśnie tą osobą którą powinni zatrudnić.Spróbujmy przeanalizować : w co się ubrać i co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, jak zrobić wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak dokonywać wnikliwej analizy pytań zadawanych przez rekrutera.
1.Przeanalizuj dokładnie wymagania i obowiązki dotyczące tej oferty pracy
Ważną częścią przygotowań do rozmowy jest zarezerwowanie odrobiny czasu, w celu przeanalizowania oferty pracy lub obowiązków, jeśli je posiadasz. Zastanów się,czego firma oczekuje od przyszłego pracownika- Ciebie jako potencjalnego kandydata.
Zrób listę umiejętności, wiedzy, doświadczenia zawodowego i cech charakteru, które są wymagane przez pracodawcę i są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w pracy na danym stanowisku.
2.Pokaż im że Ty ty jesteś odpowiednim kandydatem!
Po utworzeniu listy umiejętności, wiedzy, doświadczenia zawodowego i cech charakteru ,zastanów się jak możesz je dopasować do tego konkretnego stanowiska.
Upewnij się że Twoje cechy,kwalifikacje itp. bezpośrednio pokrywają się z wymaganiami stawianymi przez firmę.
Przeczytaj listę i wymagania na danym stanowisku przed rozmową.W ten sposób będziesz dobrze przygotowany do udzielania konkretnych odpowiedzi,na których podstawie rekruter oceni czy po prostu nadajesz się czy też nie.
3.Dowiedz się tyle ile wlezie na temat firmy do której idziesz na rozmowę.
Istotną rzeczą jest aby dowiedzieć się, ile można o tej firmie. Sprawdzenie firmy jest istotną częścią przygotowań do rozmowy. To pomoże Ci przygotować się dokładniej do spotkania.
Będziesz także w stanie dowiedzieć się, czy firma i kultura firmy są odpowiednie dla Ciebie.
Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji o firmie.
Warto poszukać w internecie osób które już pracują w firmie może udostępniają jakieś wiarygodne wskazówki, oraz wejdź na stronę firmy aby dowiedzieć się więcej.
4.Poćwicz przed rozmową
Poświęć trochę czasu na praktykę- odpowiedzi na pytania.Przećwiczenie da Ci ogólny zarys dzięki któremu w stresującej sytuacji będziesz mógł/a szybciej przypomnieć sobie co masz powiedzieć oraz pomoże uspokoić nerwy.Nie oszukujmy się ile rozmów byś nie przeszedł, i tak dalej będziesz się stresować.
Poćwicz przykładową rozmowę z przyjacielem lub członkiem rodziny jeśli masz taką możliwość.
5.Przygotuj odpowiedni strój
Przed rozmową przygotuj sobie odpowiedni strój,bo przecież jak Cię widzą tak Cię piszą.
Nie czekaj więc do ostatniej chwili, aby upewnić się, że masz ten zestaw gdzieś tam w szafie.
Jeśli na co dzień zakładasz taki gotowy zestaw,nie musisz specjalnie zadręczać się tym faktem.
Niezależnie od rodzaju pracy, pierwsze wrażenie ma bardzo ważne znaczenie,dlatego też zawsze ubieraj się profesjonalnie.
Nawet jeśli spotkanie dotyczy zatrudnienia w sklepie lub restauracji, to nadal ważne jest, aby ubrania były czyste, schludne i zadbane.
6.Co przynieść na rozmowę rekrutacyjną?
Ważne jest to aby być dobrze przygotowanym, a więc oprócz przygotowania merytorycznego należy przynieść ze sobą - CV(najlepiej parę kopii ),referencje(jeśłi takowe posiadasz) i listę pytań które potencjalnie chciałbyś zadać.
Na spotkanie nie przynoś telefonu, a jeśli tak się stanie upewnij się że jest on wyciszony.
Nie przynoś ze sobą kawy, bo nie wypada, a poza tym często rekruterzy pytają czego chcesz się napić.
7.Odpowiednie przygotowanie -częścią do sukcesu
Chodzi tu o to jak będziemy się zachowywać od momentu wejścia do firmy do wyjścia z niej.
Właściwa etykieta jest ważna. Pamiętaj, aby pozdrowić: grzecznie, miło i entuzjastycznie: recepcjonistkę, Twojego rekrutera, i wszystkich innych z którymi będziesz miał ,, do czynienia"
Podczas wywiadu obserwuj język ciała - uściśnij dłoń mocno i nawiąż kontakt wzrokowy.
Zrelaksuj się(ale nie siedź jak byś pił/a piwo w domu na swoim ulubionym fotelu) i pochyl się trochę do ankietera, co pokazuje Twoje zainteresowanie i zaangażowanie.
Trzymaj stopy na podłodze i plecy ku dolnemu oparciu krzesła.
Należy zwrócić uwagę, aby być uprzejmym,wykazywać zainteresowanie oraz aktywnie słuchać.
8.Sprawdź dojazd
Trzeba to zrobić -koniecznie! Wyobraź sobie sytuację,że spóźniasz się na rozmowę.Jeżeli punktualność jest ważna w firmie do której aplikowałeś/aś, to w tym momencie tracisz punkty które mógłbyś zyskać na takim banalnym fakcie.
Poza tym punktualność jest wszędzie ważna,ale jeśli już musisz się spóźnić poinformuj o tym fakcie rekrutera.
Powracając do meritum,po prostu ważnym jest aby wiedzieć, dokąd trzeba się udać na rozmowę kwalifikacyjną.
Skorzystaj z np.Google Maps lub jakdojade.pl aby uzyskać odpowiednie wskazówki, jeśli nie jesteś pewien, jak masz dotrzeć na miejsce spotkania.
Zaprogramuj odpowiednio GPS, jeśli go posiadasz.
Jeśli masz czas, to sprawdź dojazd,w ten sposób będziesz mieć pewność, że droga którą obrałeś/aś jest najszybsza i w razie jakichkolwiek korków nie zajmie Ci długo dojazd, oraz sprawdź inne opcjonalne trasy w momencie gdy będziesz jednak musiał/a skorzystaj z innej opcji.
Zarezerwuj kilka dodatkowych minut aby przyjechać trochę wcześniej.Między innymi po to aby trafić do recepcji co w niektórych firmach też nie jest takie łatwe jakby się wydawało.
9.Słuchaj,wyciągaj wnioski i zadawaj adekwatne pytania.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, słuchanie jest równie ważne, jak odpowiadanie na pytania. Jeśli nie będziesz aktywnie słuchał/a,nie będziesz w stanie prawidłowo formułować pytań oraz na nie odpowiadać.
Ważne jest, aby słuchać rekrutera, oraz jeśli jest to potrzebne zastanowić się na chwilę, jak udzielić najlepszej odpowiedzi..
Nie martw się tym że potrzebujesz chwili na zastanowienie, lepiej chwilę pomyśleć niż udzielać mało konkretnych odpowiedzi szybko.
Ponadto, bądź gotowy/a do zainteresowania rekrutera.Zadawaj przemyślane i interesujące pytania.
Pod koniec wywiadu niech rekruter wie, że uważasz, że praca ta idealnie do Ciebie pasuje i że jesteś bardzo zainteresowany.
10.Podziękuj za spotkanie
Hmm,jakby tak pomyśleć to mało praktykowane w Polsce.
Ale miło byłoby gdybyś po spotkaniu podziekował/a swojemu rekruterowi za poświęcony czas, oraz że masz nadzieje że Twoje kwalifikacje będą wystarczające aby dać Ci szanse na zatrudnienie.
Nie rozpisuj się ,HR-y i tak mają full pracy i e-maili do czytania.
poniedziałek, 28 lipca 2014
Catlin Shared Services Europe Sp. z o.o. - rekrutacja- Reinsurance Analyst/Operations Analyst
Catlin Shared Services Europe Sp. z o.o.- firma założona w 1984 roku przez Stephen'a Catlin, byłego pracownika Lloyd's Banku , główna siedziba Catlin - Hamiltion, Bermudy.
W Polsce - Wrocław - ok.Lipiec 2013
SSC we Wrocławiu zajmuje się głównie wsparciem procesów dot.ubezpieczeń różnych sektorów finansowych oraz kolokwialnie mówiąc ubezpieczeń - ubezpieczycieli czyli reasekuracja.Placówka ściśle współpracuje z główną siedzibą oraz oddziałem w Angli i Szwajcarii.
Dodatkowe świadczenia:
1.karta multisport
2.pakiet medyczny Medicover
3.dzień wolny z okazji urodzin
4.Owoce,kawa,woda do dyspozycji ile chcesz/potrzebujesz w kantynie
3.Zarobki - 2500 zl-3000zl i więcej /zależy jak bardzo odpowiedzialne stanowisko
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Rekrutacja odbywa się w trzech etapach,w obu przypadkach.
Na pierwszym spotkaniu poznajemy swojego team leadera/managera, i pracownika HR.
Na tym spotkaniu zadawane są ogólne pytania,dotyczące motywacji, kierunków studiów, dlaczego taki kierunek itp.
Oto lista pytań:
1.Dlaczego wybrał/a Pan/i taki kierunek?czego się Pan/i nauczyła?
Które z doświadczeń zdobytych podczas studiów i pracy posłuży Panu/i na tym stanowisku pracy ?
Zdarza się że pytają też o :
3.Ile jest stacji benzynowych
4.Ilu jest nauczycieli w Polsce
5.Jaki jest kąt między wskazówkami, gdy jest godzina 14:45?
Sprawdzane są wtedy umiejętności analityczne.
6.Dlaczego jest Pan/i zainteresowany/a tym stanowiskiem?
7.Czy potrafi Pan/i pracować w grupie ?
8.Czy jest Pan/i wielozadaniowy/a?
9.Największe zalety/wady ?
10.Co by Pan/i zrobił/a- w przypadku- gdy jeden z członków zespołu jest leniwy i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków?
11.O czym pisał/a Pan/i pracę magisterską?
12.Dlaczego CATLIN- UWAGA : to jest specyficzne pytanie i odwołuje się do 5 wartości panujących w Catlin(integirty,dignity,teamwrok,accountability, transparency)
Dlaczego CATLIN -- pytanie nie tylko,dlaczego opuszczasz obecne miejsce pracy, nie myl również z --dlaczego chcesz być np.reinsurance analyst , po prostu dlaczego CATLIN??Co takiego jest w tej firmie?
13.Zainteresowania- opis
14.Dlaczego chce Pan/i zmienić pracę?
15.Wiedza z Excela- opisać
16.Co Pan/i robi by być wysłuchanym?
17.Jak radzi sobie Pan/i ze stresującymi sytuacjami ?
18.Co chce Pan/i robić za 5 lat ? to jest konkretne pytanie a odpowiedź ma być związana z firmą
19.Gdzie powstała idea reasekuracji ?WAŻNE ; nie każdy wie że reasekuracja, miała swoje początki w Szwajcarii.Więc koniecznie musisz to powiedzieć i tutaj dodatkowy pkt.dla Ciebie!
A teraz przydatne info ...
Co zrobić żeby dobrze wypaść:
1.Bądź uśmiechnięty/a,Catlin lubi ludzi pozytywnie nastawionych, tryskających energią
2.Przeczytaj wszytko co się da na temat firmy, powstania, oraz produktów, czym się zajmują.
Na stronie www.catlin.com znajdziesz olbrzymią dawkę informacji na ten temat.
3.Pokaż im że jesteś zainteresowany/a pracą w ich firmie oraz że posiadasz wiedzę na temat tych 5 wartości - -Catlin 5 values, oraz pokaż że jesteś osobą ambitną i nie boisz się wyzwań
4.Cenią sobie osoby ciekawe które sprytnie formułują pytania- które mogą odnosić się do obowiązków na stanowisku,stanowiska konkretnie, grupy w której będziesz pracował
5.Dlaczego CATLIN --możesz powiedzieć że cenisz sobie te same wartości, uwielbiasz pracę w grupie ,Catlin jest też nowym SSC dlatego też widzisz więcej możliwości rozwoju, a że firma na rynku Polskim jest młoda to i też czujesz że pracując tutaj będziesz zrozumiany, i doceniany.
6.Co chcesz robić za 5 lat? --tak jak wspomniano powyżej kim chcesz być w tej firmie...możesz powiedzieć że będziesz chciał/a doskonalić się o raz wzrastać razem z firmą a po pewnym czasie będziesz świetnym analitykiem.Musisz im pokazać że rola Ci się nie znudzi po roku, nie mów od razu że myślisz żeby w przyszłości zmienić stanowisko,bo teraz nie musisz o tym po prostu wspominać, jeśli się dostaniesz na pewno będzie na to szansa
7.Przeanalizuj swoje CV, Catlin ma zwyczaj wypytywać dokładnie o CV.np.jeśli napisałeś/as że jesteś odporny/a na stres,zapytają o przykłady itd.
8.Przygotuj ciekawe oraz konkretne przykłady swoich osiągnięć , bo możesz być również zapytany/a o swoje osiągnięcia czy to w pracy czy w życiu
9.Na koniec przeanalizuj obowiązki na tym stanowisku i zastanów się które z twoich nabytych umiejętności przyczynią się do wzrostu firmy oraz korzyści z Ciebie jako przyszłego pracownika na tym danym stanowisku.
10.I bądź szczery to jest bardzo ważne że jeśli miałeś /aś jakieś niesnaski w poprzednim miejscu pracy,to lepiej żebyś je powiedział/a
Po 1-ym spotkaniu czekasz około 2 tygodni (czasem odzew nadchodzi szybciej) jeśli są na TAK - umawiane jest spotkanie numer 2, na którym spotkasz się ze swoim przyszłym managerem/team leaderem w sali konferencyjnej.
Spotkanie będzie bardzo podobne do 1-ego z tym że będziesz rozmawiać z kierownictwem z innego kraju pod który powiedzmy - przynależysz.Wówczas będziesz pytany o takie ważniejsze czynniki jak:
Dlaczego akurat CATLIN,czym wg.Ciebie różni się CATLIN od innych firm na rynku jak CS,HP itd.które są równie dobre -chociażby pod względem zarobków i dlaczego Ty?
Jeśli chodzi o Reinsurance Analyst - to kandydaci zostali poproszeni również o przygotowanie 10 minutowej prezentacji na temat właśnie reasekuracji.
Posiadam taką prezentację i chętnie udostępnię.
Po 2-ej rozmowie czekasz też około 2 tygodni wtedy dają Ci decyzję i jeśli znów na TAK-- wtedy masz 3 ostatnie spotkanie.
Trzecie spotkanie kolokwialnie mówiąc to spotkanie nieformalne, gdzie już masz 98% pewności że jesteś dla nich odpowiednim kandydatem na to stanowisko.
Możesz już lekko wyluzować bo nie będą strzelali w Ciebie pytaniami o motywacje do tej pracy itp.Raczej lepiej gdy ty będziesz mądrze pytać o to co będzie mówione/przedstawianie Tobie.
Po raz ostatni czekasz kolejne 2 tyg.w tym wypadku to max. bo zwykle dają Ci już o wiele wcześniej znać.
Rekrutacja odnośnie stanowiska Operations Analyst jest identyczna!Tylko inne osoby z kierownictwa.
Prawda jest taka że jeśli już długo się nie odzywają to coś jest nie tak,wtedy mogą: zmieniać obowiązki /opis stanowiska itp,negocjować Twoje wynagrodzenia albo po prostu sprawdzać Twoje referencje i jeśli ktoś z Twoich poprzednich pracodawców/kolegów wystawi Ci złą opinię, możesz się pożegnać z tą pracą, bo mają tyle osób że wezmą kogoś z kim nie będą mieli problemu.
Ja natomiast jestem zdania że kto nie próbuje ten nie zyskuje, więc do roboty!
A nóź, któryś z pracodawców dostrzeże w Tobie potencjał!!i przecież o to właśnie chodzi !!!
Mam nadzieję że wzbogaciłam waszą wiedzę którą mam nadzieję, mądrze wykorzystacie.
Mi brakowało takich informacji,poza tym, moje referencje nie były bez skazy,o czym ich informowałam.
I z własnej perspektywy uważam że takie sprawdzające kandydata procesy powinny być przeprowadzane przynajmniej po 1 ej rozmowie, bo i kandydat i pracodawca na marne tracą swój czas.
Podsumowując:
Myślę że Catlin to świetna firma, bo docenia pracowników którzy mają duże pole do manewru jeśli chodzi o rozwój w tej firmie.Nie tak jak w tych znanych nam korpo,gdzie idziemy po prostu nie oszukując się po pieniądze, jak do credit suisse, hewlett-packard czy bny mellon.
W Catlin docenią Ciebie jako pracownika/osobę a nie kolejną pszczółkę w ulu, oraz dają Ci wiele ciekawych opcji.
Po prostu czujesz się tam dobrze, jak w domu, a to przecież sprzyja Twojej pracy i samopoczuciu,prawda?
W Polsce - Wrocław - ok.Lipiec 2013
SSC we Wrocławiu zajmuje się głównie wsparciem procesów dot.ubezpieczeń różnych sektorów finansowych oraz kolokwialnie mówiąc ubezpieczeń - ubezpieczycieli czyli reasekuracja.Placówka ściśle współpracuje z główną siedzibą oraz oddziałem w Angli i Szwajcarii.
Dodatkowe świadczenia:
1.karta multisport
2.pakiet medyczny Medicover
3.dzień wolny z okazji urodzin
4.Owoce,kawa,woda do dyspozycji ile chcesz/potrzebujesz w kantynie
3.Zarobki - 2500 zl-3000zl i więcej /zależy jak bardzo odpowiedzialne stanowisko
Opis rekrutacji i stanowiska pracy:
Rekrutacja odbywa się w trzech etapach,w obu przypadkach.
Na pierwszym spotkaniu poznajemy swojego team leadera/managera, i pracownika HR.
Na tym spotkaniu zadawane są ogólne pytania,dotyczące motywacji, kierunków studiów, dlaczego taki kierunek itp.
Oto lista pytań:
1.Dlaczego wybrał/a Pan/i taki kierunek?czego się Pan/i nauczyła?
Które z doświadczeń zdobytych podczas studiów i pracy posłuży Panu/i na tym stanowisku pracy ?
Zdarza się że pytają też o :
3.Ile jest stacji benzynowych
4.Ilu jest nauczycieli w Polsce
5.Jaki jest kąt między wskazówkami, gdy jest godzina 14:45?
Sprawdzane są wtedy umiejętności analityczne.
6.Dlaczego jest Pan/i zainteresowany/a tym stanowiskiem?
7.Czy potrafi Pan/i pracować w grupie ?
8.Czy jest Pan/i wielozadaniowy/a?
9.Największe zalety/wady ?
10.Co by Pan/i zrobił/a- w przypadku- gdy jeden z członków zespołu jest leniwy i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków?
11.O czym pisał/a Pan/i pracę magisterską?
12.Dlaczego CATLIN- UWAGA : to jest specyficzne pytanie i odwołuje się do 5 wartości panujących w Catlin(integirty,dignity,teamwrok,accountability, transparency)
Dlaczego CATLIN -- pytanie nie tylko,dlaczego opuszczasz obecne miejsce pracy, nie myl również z --dlaczego chcesz być np.reinsurance analyst , po prostu dlaczego CATLIN??Co takiego jest w tej firmie?
13.Zainteresowania- opis
14.Dlaczego chce Pan/i zmienić pracę?
15.Wiedza z Excela- opisać
16.Co Pan/i robi by być wysłuchanym?
17.Jak radzi sobie Pan/i ze stresującymi sytuacjami ?
18.Co chce Pan/i robić za 5 lat ? to jest konkretne pytanie a odpowiedź ma być związana z firmą
19.Gdzie powstała idea reasekuracji ?WAŻNE ; nie każdy wie że reasekuracja, miała swoje początki w Szwajcarii.Więc koniecznie musisz to powiedzieć i tutaj dodatkowy pkt.dla Ciebie!
A teraz przydatne info ...
Co zrobić żeby dobrze wypaść:
1.Bądź uśmiechnięty/a,Catlin lubi ludzi pozytywnie nastawionych, tryskających energią
2.Przeczytaj wszytko co się da na temat firmy, powstania, oraz produktów, czym się zajmują.
Na stronie www.catlin.com znajdziesz olbrzymią dawkę informacji na ten temat.
3.Pokaż im że jesteś zainteresowany/a pracą w ich firmie oraz że posiadasz wiedzę na temat tych 5 wartości - -Catlin 5 values, oraz pokaż że jesteś osobą ambitną i nie boisz się wyzwań
4.Cenią sobie osoby ciekawe które sprytnie formułują pytania- które mogą odnosić się do obowiązków na stanowisku,stanowiska konkretnie, grupy w której będziesz pracował
5.Dlaczego CATLIN --możesz powiedzieć że cenisz sobie te same wartości, uwielbiasz pracę w grupie ,Catlin jest też nowym SSC dlatego też widzisz więcej możliwości rozwoju, a że firma na rynku Polskim jest młoda to i też czujesz że pracując tutaj będziesz zrozumiany, i doceniany.
6.Co chcesz robić za 5 lat? --tak jak wspomniano powyżej kim chcesz być w tej firmie...możesz powiedzieć że będziesz chciał/a doskonalić się o raz wzrastać razem z firmą a po pewnym czasie będziesz świetnym analitykiem.Musisz im pokazać że rola Ci się nie znudzi po roku, nie mów od razu że myślisz żeby w przyszłości zmienić stanowisko,bo teraz nie musisz o tym po prostu wspominać, jeśli się dostaniesz na pewno będzie na to szansa
7.Przeanalizuj swoje CV, Catlin ma zwyczaj wypytywać dokładnie o CV.np.jeśli napisałeś/as że jesteś odporny/a na stres,zapytają o przykłady itd.
8.Przygotuj ciekawe oraz konkretne przykłady swoich osiągnięć , bo możesz być również zapytany/a o swoje osiągnięcia czy to w pracy czy w życiu
9.Na koniec przeanalizuj obowiązki na tym stanowisku i zastanów się które z twoich nabytych umiejętności przyczynią się do wzrostu firmy oraz korzyści z Ciebie jako przyszłego pracownika na tym danym stanowisku.
10.I bądź szczery to jest bardzo ważne że jeśli miałeś /aś jakieś niesnaski w poprzednim miejscu pracy,to lepiej żebyś je powiedział/a
Po 1-ym spotkaniu czekasz około 2 tygodni (czasem odzew nadchodzi szybciej) jeśli są na TAK - umawiane jest spotkanie numer 2, na którym spotkasz się ze swoim przyszłym managerem/team leaderem w sali konferencyjnej.
Spotkanie będzie bardzo podobne do 1-ego z tym że będziesz rozmawiać z kierownictwem z innego kraju pod który powiedzmy - przynależysz.Wówczas będziesz pytany o takie ważniejsze czynniki jak:
Dlaczego akurat CATLIN,czym wg.Ciebie różni się CATLIN od innych firm na rynku jak CS,HP itd.które są równie dobre -chociażby pod względem zarobków i dlaczego Ty?
Jeśli chodzi o Reinsurance Analyst - to kandydaci zostali poproszeni również o przygotowanie 10 minutowej prezentacji na temat właśnie reasekuracji.
Posiadam taką prezentację i chętnie udostępnię.
Po 2-ej rozmowie czekasz też około 2 tygodni wtedy dają Ci decyzję i jeśli znów na TAK-- wtedy masz 3 ostatnie spotkanie.
Trzecie spotkanie kolokwialnie mówiąc to spotkanie nieformalne, gdzie już masz 98% pewności że jesteś dla nich odpowiednim kandydatem na to stanowisko.
Możesz już lekko wyluzować bo nie będą strzelali w Ciebie pytaniami o motywacje do tej pracy itp.Raczej lepiej gdy ty będziesz mądrze pytać o to co będzie mówione/przedstawianie Tobie.
Po raz ostatni czekasz kolejne 2 tyg.w tym wypadku to max. bo zwykle dają Ci już o wiele wcześniej znać.
Rekrutacja odnośnie stanowiska Operations Analyst jest identyczna!Tylko inne osoby z kierownictwa.
Prawda jest taka że jeśli już długo się nie odzywają to coś jest nie tak,wtedy mogą: zmieniać obowiązki /opis stanowiska itp,negocjować Twoje wynagrodzenia albo po prostu sprawdzać Twoje referencje i jeśli ktoś z Twoich poprzednich pracodawców/kolegów wystawi Ci złą opinię, możesz się pożegnać z tą pracą, bo mają tyle osób że wezmą kogoś z kim nie będą mieli problemu.
Ja natomiast jestem zdania że kto nie próbuje ten nie zyskuje, więc do roboty!
A nóź, któryś z pracodawców dostrzeże w Tobie potencjał!!i przecież o to właśnie chodzi !!!
Mam nadzieję że wzbogaciłam waszą wiedzę którą mam nadzieję, mądrze wykorzystacie.
Mi brakowało takich informacji,poza tym, moje referencje nie były bez skazy,o czym ich informowałam.
I z własnej perspektywy uważam że takie sprawdzające kandydata procesy powinny być przeprowadzane przynajmniej po 1 ej rozmowie, bo i kandydat i pracodawca na marne tracą swój czas.
Podsumowując:
Myślę że Catlin to świetna firma, bo docenia pracowników którzy mają duże pole do manewru jeśli chodzi o rozwój w tej firmie.Nie tak jak w tych znanych nam korpo,gdzie idziemy po prostu nie oszukując się po pieniądze, jak do credit suisse, hewlett-packard czy bny mellon.
W Catlin docenią Ciebie jako pracownika/osobę a nie kolejną pszczółkę w ulu, oraz dają Ci wiele ciekawych opcji.
Po prostu czujesz się tam dobrze, jak w domu, a to przecież sprzyja Twojej pracy i samopoczuciu,prawda?
poniedziałek, 21 lipca 2014
10 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej oraz najlepsze odpowiedzi
Oto pytania, które pracodawcy najczęściej zadają na rozmowach kwalifikacyjnych i ważne jest, aby być przygotowanym do odpowiedzi na te pytania podczas spotkania. Nie musisz uczyć się ich uczyć na pamięć, ale sądzę, że o tym, ale pomyśl co możesz powiedzieć, aby nie utknąć na jakimś pozornie prostym pytaniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Pyt 1.Jakie są Twoje największe zalety/mocne strony ?
Pytanie to jest jednym z łatwiejszych pytań zadanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas kiedy pytają Cię o twoje mocne strony ważne jest, aby omówić cechy, które kwalifikują cię do pracy.
Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie jest opisanie umiejętności i doświadczenia, które bezpośrednio łączą się ze stanowiskiem o które się ubiegamy.
Na przykład:
Odp1: Kiedy pracuję nad projektem, nie chcę tylko i wyłącznie dotrzymać wymaganego terminu. Raczej wolę zrealizować projekt/zadanie przed terminem.
Odp 2:Odkąd przekroczyłam/em swoje cele sprzedażowe wyznaczane kwartalnie, otrzymywałam premie każdego roku, za wybitne osiągnięcia
Odp 3:Moje umiejętności zarządzania czasem, są doskonałe,jestem dobrze zorganizowana/y i skuteczny/a, staram się skupiać również na doskonaleniu swoich pozostałych umiejętności
Odp 4: Jestem dumna/y,z umiejętności doskonałej obsługi klienta, oraz zdolności do szybkiego i skutecznego rozwiązywania sytuacji potencjalnie skomplikowanych
Pyt 2. Jakie są Twoje wady/słabe strony?
Kiedy pojawi się pytanie,o to co jest Twoja największą słabością to, istnieje kilka różnych sposobów, można odpowiedzieć, w tym wspomnieć o umiejętnościach, które nie są krytyczne dla tego stanowiska, np.umiejętności które udoskonaliłaś/eś,tak aby te negatywne obrócić w pozytywne
Na przykład:
Odp.1:Dobra organizacja nie była dotychczas moja zaletą, nauczyłem/am się priorytetyzować zadania, i teraz mogę powiedzieć że udało mi się udoskonalić jedną z moich słabych stron.
Odp 2:Zawsze skupiam się na tym aby moja praca była wykonywana starannie i dobrze, w związku z czym czasem zdarza mi się spędzać zbyt dużo czasu na sprawdzaniu rezultatu.Jednak opracowałam sposób aby każde zadanie zostało wykonane dokładnie za pierwszym razem.
Odp.3: Kiedyś czekałam/em do ostatniej chwili z planowaniem spotkań na przyszły tydzień, ale zdałem/am sobie sprawę że planowanie z góry jest bardziej sensowne.
Pyt.3.Jak radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami ?
Typowe pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zadane po to aby uzyskać poczucie tego, jak radzisz sobie ze stresem w miejscu pracy, przykłady dobrych odpowiedzi to:
Na przykład:
Odp. 1:Stres jest dla mnie bardzo ważny. Pod wpływem stresu skupiam się bardziej na powierzonym mi zadaniu oraz jego doskonałym wykonaniu.Odpowiednim sposóbem na radzenie sobie ze stresem jest upewnienie się, że mamy właściwą równowagę pomiędzy tzw.,,dobrym i złym stresem." Potrzebuję dobrego stresu aby utrzymać motywację i wydajność.
Odp.2: Bardziej reaguję na konkretne sytuację niż konkretnie stres.W ten sposób radzę sobie z różnymi sytuacjami podczas gdy stres nie wpływa na mnie negatywnie.
Odp.3:Dostrzegłem/am że lepiej pracuje mi się pod wpływem stresu,który motywuje mnie do działania, w związku z czym lubię pracować w wymagającym środowisku.
Odp.4:Osobiście radzę sobie świetnie ze stresem, codziennie wieczorem odwiedzam siłownie.To świetny reduktor stresu.
Odp.5:Podczas pracy pod presją czasu, ukończyłem jedne z trudniejszych zadań mi wyznaczonych,atmosfera była stresująca ale to mnie zmotywowało.
Pyt.4:Opisz trudną sytuację w pracy która bezpośrednio dotyczyła Twojej osoby/ oraz jak ją rozwiązałeś?
Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi na pytania typu "Jak podejmować trudne decyzje ?" lub "Opisz skomplikowaną sytuację w pracy / projekt i jak je pokonałeś."
Są to pytania mające na celu dowiedzieć się, jak zachowujesz się w konkretnych sytuacjach.Sensem, tego typu pytań jest przekonanie sie jak zachowywałeś się w przeszłości, by sprawdzić jak będziesz postępował w przyszłości.
Najlepsze możliwe odpowiedzi:
Podaj konkretne przykłady trudnych sytuacji, które rzeczywiście miały miejsce w pracy. Następnie omów to, co zrobiłeś, aby rozwiązać problem.
Udzielaj odpowiedzi z zachowaniem pozytywnego wydźwięku ("Nawet jeśli było nam ciężko, podczas gdy Maria zakończyła pracę bez wcześniejszego powiadomienia, byliśmy w stanie zmienić oraz utrzymać z powodzeniem obciążenie działu do momentu gdy nowy pracownik został przyjęty na jej miejsce.") Bądź konkretny. Na podstawie danych sytuacji wykazuj co zrobiłeś i jak!
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do pytań, w których trzeba będzie przypomnieć sobie dane wydarzenia i działania- jest odświeżenie swojej pamięci i rozważenie pewnych szczególnych sytuacji, z którymi miałeś do czynienia lub projektów za które odpowiadałeś/aś. Można użyć ich do pomocy przy udzielaniu poprawnych odpowiedzi.. Pomyśl o sytuacjach odzwierciedlających momenty gdzie pomyślnie rozwiązałeś/aś trudną sytuację.
Odp.5: W jaki sposób oceniasz swój sukces?
Podczas spotkania, może pojawić się pytanie w stylu: "Jak ocenia Pan/i sukces?"
Pytanie to daje potencjalnym pracodawcom możliwości poznania Twojej etyki pracy, Twoich celów i ogólnej osobowości.
Podczas udzielania odpowiedzi, powinieneś być świadomy zadań, które będziesz wypełniał na tym stanowisku. Podczas gdy duża korporacja może oczekiwać odpowiedzi nieco innych,niż mniejsze firmy ,którym raczej bardziej będzie zależało na Twoich kontaktach z innymi pracownikami, niżeli na wynagrodzeniu.
Poszukaj informacji o firmie aby lepiej przygotować się do tego rodzaju pytań : zajrzyj na strone internetową firmy-jest tam wiele użytecznych informacji takich jak np.co jest dla firmy najważniejsze,czym się kierują, jaką mają wizję , zbadaj ich obecność w mediach i zobacz, czy możesz znaleźć jakiekolwiek informacje na temat ich misji.
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1: Oceniam sukces, w różny sposób.W pracy jest to realizacja celów wyznaczonych mi przez moich przełożonych(managerów/team leaderów/kierowników)i moich współpracowników.Podczas rozmowy z pracownikami zrozumiałam/em że firma ,,xxx"jest rozpoznawalna nie tylko ze względu na sukcesy, ale również za docenianie pracowników i stwarzanie im nowych możliwości rozwoju.
Odp.2: Sukcesem dla mnie jest wykonywanie mojej pracy dobrze. Chcę być uznawany/a za kogoś kto zawsze dokłada wszelkich starań aby powierzone mi zadania były wykonywane sumiennie, i najlepiej jak to jest możliwe.
Odp.3:Oceniam sukces na podstawie moich wyników oraz wydajności.Cenię sobie konstruktywny feedback,udzielany przez moich przełożonych.
Pyt.6:Dlaczego opuszczasz/lub odeszłeś ze swojej poprzedniej pracy ?
Niezależnie od tego, dlaczego odszedłeś, nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy.Rekruter może zastanawiać się, czy będziesz źle mówić o tej firmie,gdy następnym razem będziesz szukać pracy.
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1: Złapałem/am się na tym że praca którą dotychczas wykonywałem/am przestała mnie satysfakcjonować,w związku z czym zacząłem/am poszukiwać nowych wyzwań. Jestem doskonałym pracownikiem i nie chcę, aby moje niezadowolenie miało jakikolwiek wpływ na pracę u mojego pracodawcy.
Odp.2: Mój obecny pracodawca nie jest w stanie zapewnić mi rozwoju którego potrzebuje i jestem gotowy/a na nowe wyzwania i propozycje.
Odp.3:Szukam większych wyzwań, aby rozwijać moje umiejętności i karierę.Nie mogłem/am poszukiwać pracy w momencie gdy jeszcze pracowałem/am u mojego uprzedniego pracodawcy,ponieważ uważałem /am to za nieetyczne.
Odp.4: Zdecydowałem/am, że nie jest to kierunek którym chcę podążać a mój obecny pracodawca nie chce zezwolić mi na udział w rekrutacji na inne stanowisko wewnątrz firmy.
Odp.5:Po kilku latach pracy na obecnym stanowisku, szukam firmy, gdzie mogę przyczynić się do rozwoju firmy a tym samym rozwijać własne umiejętności.
Odp.6:Niedawno otrzymałem/am dyplom i chcę wykorzystać moje wykształcenie na moim następnym stanowisku.
Odp.7:Stanowisko to wydaje się idealnym miejscem dla wykazania się moimi umiejętności i doświadczeniem, podczas gdy nie jestem w stanie w pełni wykorzystać ich w mojej obecnej pracy.
Pyt.7: Dlaczego zaaplikowałeś na tę ofertę pracy ?
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1:To nie tylko świetna oferta, ale ta firma jest miejscem, gdzie moje kwalifikacje mogą coś zmienić. Jako kierownik ds.finansów jestem dobrze zorientowana/y w przepisach prawnych/finansowych. To tak jakby to stanowisko było stworzone dokładnie dla mnie.
To jest wyzwanie, które pozwoli mi się wykazać. To praca do której chciałabym/chciałbym codziennie wstawać.
Odp.2:Chcę tę pracę, ponieważ wydaje się ona dostosowana do moich kompetencji, w tym sprzedaży i marketingu. Jak powiedziałem/am wcześniej, na poprzednim stanowisku pracy przyczyniłam/em się do rocznego wzrostu w zdawaniu projektów o 22 procent.
Odp.3:Jeśli dobrze rozumiem, wasza firma chcę się nieustannie doskonalić. Wasza strona internetowa zawiera informacje o wprowadzeniu nowych produktów. Chcę być częścią tego biznesu, i obserwować jak rośnie wraz ze mną.
Odp.4:Uważam że ta praca jest dobrze dopasowane do tego, czym byłem zainteresowany w całej mojej karierze. Oferuje połączenie działań krótko-i długoterminowych. Moje krótkoterminowe osiągnięcia motywują mnie a podczas realizacji długoterminowych czuję się jak miliard dolarów.
Odp.5:Chcę tej pracy, ponieważ jestem dobra w tym co robię.Skupiam się na swoich zadaniach,oraz szybko przyswajam wiedzę i potrafię ją skutecznie wykorzystać.
Pyt.8:Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?
Gdy pracodawca pyta: "Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?" to tak naprawdę pytaja: "Co sprawia, że najlepiej odpowiadasz tej pozycji?" Odpowiedź na to pytanie powinna być zwięzła i konkretna.
Najlepszym sposobem na to, aby udzielić odpowiedzi to konkretne przykłady, dlaczego Twoje umiejętności i osiągnięcia sprawiają że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.
Przykład:
Wyjaśniłeś, że szukasz przedstawiciela handlowego, który jest w stanie efektywnie zarządzać ponad tuzinem pracowników. W ciągu piętnastu lat zdobyłem doświadczenie jako kierownik sprzedaży, wyrobiłem silne umiejętności motywacyjne i integracyjne. Dwa razy przyznano mi nagrodę:managea roku ze względu na moje innowacyjne strategie motywowania pracowników do spełnienia i poprawiania kwartalnych terminów. Jeśli zostanę zatrudniony, wykorzystam moje zdolności i strategie przywódcze dla osiągnięcia zysków na tej pozycji.
Pyt.9:Jakie stawiasz sobie cele na przyszłość/ Jakie cele planujesz zrealizować w przyszłości?
Jedno z pytań zadawanych zazwyczaj podczas spotkania w sprawie pracy dotyczy realizacji Twoich przyszłych celów. Pracodawcy chcą mieć pewność, że nie uciekniesz do innej pracy jak tylko zaproponują Ci lepsze wynagrodzenie bądź benefity.
Nie omawiaj takich celi jak : powrotu do szkoły lub posiadania rodziny, nie są one istotne i mogą Cię lekko pozbawić szansy na to stanowisko.Powinnienieś raczej połączyć swoją odpowiedź z zadaniem/zadaniami zw.z tym stanowiskiem, o które się ubiegamy.
Przykłady dobrych odpowiedzi to:
Odp.1:Moje cele długoterminowe obejmują wzrost/rozwój razem z firmą, gdzie będę mógł/a nadal się uczyć, brać na siebie dodatkowe obowiązki, i dawać z siebie tyle ile tylko będę mógł/a.
Odp.2:Widzę siebie jako pracownika na którym można polegać i który jest skuteczny, w firmie powszechnie znanej, takiej jak ta. Planuję również pogłębiać swoje umiejętności i kontynuować swoje zaangażowanie w rozwój firmy.
Pyt 10 : Opowiedz o sobie.
Wchodzisz do pokoju, podajecie sobie ręce z rekruterką/erem po czym siadasz z uśmiechem na twarzy. Zgadnij, jakie będzie ich pierwsze pytanie?
Odpowiedź brzmi : "Opowiedz mi o sobie."
Tak naprawdę dziwi czasem,że wielu kandydatów nie spędza zbyt wiele czasu na przygotowanie się dokładnie do tego pytania, choć wiadomo nie od dziś że pytanie to zawsze się pojawią na spotkaniu. Być może dlatego, że pytanie wydaje się takie ogólne i nieformalne.
Postaraj się przygotowywać do tego pytania bo jest oni pytaniem otwierającym każde spotkanie, i nie mniej niż inne pytania jest równie ważne.
Bądź specyficzny/a i przygotowany/a! Powodzenia !!!
Pyt 1.Jakie są Twoje największe zalety/mocne strony ?
Pytanie to jest jednym z łatwiejszych pytań zadanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas kiedy pytają Cię o twoje mocne strony ważne jest, aby omówić cechy, które kwalifikują cię do pracy.
Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie jest opisanie umiejętności i doświadczenia, które bezpośrednio łączą się ze stanowiskiem o które się ubiegamy.
Na przykład:
Odp1: Kiedy pracuję nad projektem, nie chcę tylko i wyłącznie dotrzymać wymaganego terminu. Raczej wolę zrealizować projekt/zadanie przed terminem.
Odp 2:Odkąd przekroczyłam/em swoje cele sprzedażowe wyznaczane kwartalnie, otrzymywałam premie każdego roku, za wybitne osiągnięcia
Odp 3:Moje umiejętności zarządzania czasem, są doskonałe,jestem dobrze zorganizowana/y i skuteczny/a, staram się skupiać również na doskonaleniu swoich pozostałych umiejętności
Odp 4: Jestem dumna/y,z umiejętności doskonałej obsługi klienta, oraz zdolności do szybkiego i skutecznego rozwiązywania sytuacji potencjalnie skomplikowanych
Pyt 2. Jakie są Twoje wady/słabe strony?
Kiedy pojawi się pytanie,o to co jest Twoja największą słabością to, istnieje kilka różnych sposobów, można odpowiedzieć, w tym wspomnieć o umiejętnościach, które nie są krytyczne dla tego stanowiska, np.umiejętności które udoskonaliłaś/eś,tak aby te negatywne obrócić w pozytywne
Na przykład:
Odp.1:Dobra organizacja nie była dotychczas moja zaletą, nauczyłem/am się priorytetyzować zadania, i teraz mogę powiedzieć że udało mi się udoskonalić jedną z moich słabych stron.
Odp 2:Zawsze skupiam się na tym aby moja praca była wykonywana starannie i dobrze, w związku z czym czasem zdarza mi się spędzać zbyt dużo czasu na sprawdzaniu rezultatu.Jednak opracowałam sposób aby każde zadanie zostało wykonane dokładnie za pierwszym razem.
Odp.3: Kiedyś czekałam/em do ostatniej chwili z planowaniem spotkań na przyszły tydzień, ale zdałem/am sobie sprawę że planowanie z góry jest bardziej sensowne.
Pyt.3.Jak radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami ?
Typowe pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zadane po to aby uzyskać poczucie tego, jak radzisz sobie ze stresem w miejscu pracy, przykłady dobrych odpowiedzi to:
Na przykład:
Odp. 1:Stres jest dla mnie bardzo ważny. Pod wpływem stresu skupiam się bardziej na powierzonym mi zadaniu oraz jego doskonałym wykonaniu.Odpowiednim sposóbem na radzenie sobie ze stresem jest upewnienie się, że mamy właściwą równowagę pomiędzy tzw.,,dobrym i złym stresem." Potrzebuję dobrego stresu aby utrzymać motywację i wydajność.
Odp.2: Bardziej reaguję na konkretne sytuację niż konkretnie stres.W ten sposób radzę sobie z różnymi sytuacjami podczas gdy stres nie wpływa na mnie negatywnie.
Odp.3:Dostrzegłem/am że lepiej pracuje mi się pod wpływem stresu,który motywuje mnie do działania, w związku z czym lubię pracować w wymagającym środowisku.
Odp.4:Osobiście radzę sobie świetnie ze stresem, codziennie wieczorem odwiedzam siłownie.To świetny reduktor stresu.
Odp.5:Podczas pracy pod presją czasu, ukończyłem jedne z trudniejszych zadań mi wyznaczonych,atmosfera była stresująca ale to mnie zmotywowało.
Pyt.4:Opisz trudną sytuację w pracy która bezpośrednio dotyczyła Twojej osoby/ oraz jak ją rozwiązałeś?
Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi na pytania typu "Jak podejmować trudne decyzje ?" lub "Opisz skomplikowaną sytuację w pracy / projekt i jak je pokonałeś."
Są to pytania mające na celu dowiedzieć się, jak zachowujesz się w konkretnych sytuacjach.Sensem, tego typu pytań jest przekonanie sie jak zachowywałeś się w przeszłości, by sprawdzić jak będziesz postępował w przyszłości.
Najlepsze możliwe odpowiedzi:
Podaj konkretne przykłady trudnych sytuacji, które rzeczywiście miały miejsce w pracy. Następnie omów to, co zrobiłeś, aby rozwiązać problem.
Udzielaj odpowiedzi z zachowaniem pozytywnego wydźwięku ("Nawet jeśli było nam ciężko, podczas gdy Maria zakończyła pracę bez wcześniejszego powiadomienia, byliśmy w stanie zmienić oraz utrzymać z powodzeniem obciążenie działu do momentu gdy nowy pracownik został przyjęty na jej miejsce.") Bądź konkretny. Na podstawie danych sytuacji wykazuj co zrobiłeś i jak!
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do pytań, w których trzeba będzie przypomnieć sobie dane wydarzenia i działania- jest odświeżenie swojej pamięci i rozważenie pewnych szczególnych sytuacji, z którymi miałeś do czynienia lub projektów za które odpowiadałeś/aś. Można użyć ich do pomocy przy udzielaniu poprawnych odpowiedzi.. Pomyśl o sytuacjach odzwierciedlających momenty gdzie pomyślnie rozwiązałeś/aś trudną sytuację.
Odp.5: W jaki sposób oceniasz swój sukces?
Podczas spotkania, może pojawić się pytanie w stylu: "Jak ocenia Pan/i sukces?"
Pytanie to daje potencjalnym pracodawcom możliwości poznania Twojej etyki pracy, Twoich celów i ogólnej osobowości.
Podczas udzielania odpowiedzi, powinieneś być świadomy zadań, które będziesz wypełniał na tym stanowisku. Podczas gdy duża korporacja może oczekiwać odpowiedzi nieco innych,niż mniejsze firmy ,którym raczej bardziej będzie zależało na Twoich kontaktach z innymi pracownikami, niżeli na wynagrodzeniu.
Poszukaj informacji o firmie aby lepiej przygotować się do tego rodzaju pytań : zajrzyj na strone internetową firmy-jest tam wiele użytecznych informacji takich jak np.co jest dla firmy najważniejsze,czym się kierują, jaką mają wizję , zbadaj ich obecność w mediach i zobacz, czy możesz znaleźć jakiekolwiek informacje na temat ich misji.
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1: Oceniam sukces, w różny sposób.W pracy jest to realizacja celów wyznaczonych mi przez moich przełożonych(managerów/team leaderów/kierowników)i moich współpracowników.Podczas rozmowy z pracownikami zrozumiałam/em że firma ,,xxx"jest rozpoznawalna nie tylko ze względu na sukcesy, ale również za docenianie pracowników i stwarzanie im nowych możliwości rozwoju.
Odp.2: Sukcesem dla mnie jest wykonywanie mojej pracy dobrze. Chcę być uznawany/a za kogoś kto zawsze dokłada wszelkich starań aby powierzone mi zadania były wykonywane sumiennie, i najlepiej jak to jest możliwe.
Odp.3:Oceniam sukces na podstawie moich wyników oraz wydajności.Cenię sobie konstruktywny feedback,udzielany przez moich przełożonych.
Pyt.6:Dlaczego opuszczasz/lub odeszłeś ze swojej poprzedniej pracy ?
Niezależnie od tego, dlaczego odszedłeś, nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy.Rekruter może zastanawiać się, czy będziesz źle mówić o tej firmie,gdy następnym razem będziesz szukać pracy.
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1: Złapałem/am się na tym że praca którą dotychczas wykonywałem/am przestała mnie satysfakcjonować,w związku z czym zacząłem/am poszukiwać nowych wyzwań. Jestem doskonałym pracownikiem i nie chcę, aby moje niezadowolenie miało jakikolwiek wpływ na pracę u mojego pracodawcy.
Odp.2: Mój obecny pracodawca nie jest w stanie zapewnić mi rozwoju którego potrzebuje i jestem gotowy/a na nowe wyzwania i propozycje.
Odp.3:Szukam większych wyzwań, aby rozwijać moje umiejętności i karierę.Nie mogłem/am poszukiwać pracy w momencie gdy jeszcze pracowałem/am u mojego uprzedniego pracodawcy,ponieważ uważałem /am to za nieetyczne.
Odp.4: Zdecydowałem/am, że nie jest to kierunek którym chcę podążać a mój obecny pracodawca nie chce zezwolić mi na udział w rekrutacji na inne stanowisko wewnątrz firmy.
Odp.5:Po kilku latach pracy na obecnym stanowisku, szukam firmy, gdzie mogę przyczynić się do rozwoju firmy a tym samym rozwijać własne umiejętności.
Odp.6:Niedawno otrzymałem/am dyplom i chcę wykorzystać moje wykształcenie na moim następnym stanowisku.
Odp.7:Stanowisko to wydaje się idealnym miejscem dla wykazania się moimi umiejętności i doświadczeniem, podczas gdy nie jestem w stanie w pełni wykorzystać ich w mojej obecnej pracy.
Pyt.7: Dlaczego zaaplikowałeś na tę ofertę pracy ?
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1:To nie tylko świetna oferta, ale ta firma jest miejscem, gdzie moje kwalifikacje mogą coś zmienić. Jako kierownik ds.finansów jestem dobrze zorientowana/y w przepisach prawnych/finansowych. To tak jakby to stanowisko było stworzone dokładnie dla mnie.
To jest wyzwanie, które pozwoli mi się wykazać. To praca do której chciałabym/chciałbym codziennie wstawać.
Odp.2:Chcę tę pracę, ponieważ wydaje się ona dostosowana do moich kompetencji, w tym sprzedaży i marketingu. Jak powiedziałem/am wcześniej, na poprzednim stanowisku pracy przyczyniłam/em się do rocznego wzrostu w zdawaniu projektów o 22 procent.
Odp.3:Jeśli dobrze rozumiem, wasza firma chcę się nieustannie doskonalić. Wasza strona internetowa zawiera informacje o wprowadzeniu nowych produktów. Chcę być częścią tego biznesu, i obserwować jak rośnie wraz ze mną.
Odp.4:Uważam że ta praca jest dobrze dopasowane do tego, czym byłem zainteresowany w całej mojej karierze. Oferuje połączenie działań krótko-i długoterminowych. Moje krótkoterminowe osiągnięcia motywują mnie a podczas realizacji długoterminowych czuję się jak miliard dolarów.
Odp.5:Chcę tej pracy, ponieważ jestem dobra w tym co robię.Skupiam się na swoich zadaniach,oraz szybko przyswajam wiedzę i potrafię ją skutecznie wykorzystać.
Pyt.8:Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?
Gdy pracodawca pyta: "Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?" to tak naprawdę pytaja: "Co sprawia, że najlepiej odpowiadasz tej pozycji?" Odpowiedź na to pytanie powinna być zwięzła i konkretna.
Najlepszym sposobem na to, aby udzielić odpowiedzi to konkretne przykłady, dlaczego Twoje umiejętności i osiągnięcia sprawiają że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.
Przykład:
Wyjaśniłeś, że szukasz przedstawiciela handlowego, który jest w stanie efektywnie zarządzać ponad tuzinem pracowników. W ciągu piętnastu lat zdobyłem doświadczenie jako kierownik sprzedaży, wyrobiłem silne umiejętności motywacyjne i integracyjne. Dwa razy przyznano mi nagrodę:managea roku ze względu na moje innowacyjne strategie motywowania pracowników do spełnienia i poprawiania kwartalnych terminów. Jeśli zostanę zatrudniony, wykorzystam moje zdolności i strategie przywódcze dla osiągnięcia zysków na tej pozycji.
Pyt.9:Jakie stawiasz sobie cele na przyszłość/ Jakie cele planujesz zrealizować w przyszłości?
Jedno z pytań zadawanych zazwyczaj podczas spotkania w sprawie pracy dotyczy realizacji Twoich przyszłych celów. Pracodawcy chcą mieć pewność, że nie uciekniesz do innej pracy jak tylko zaproponują Ci lepsze wynagrodzenie bądź benefity.
Nie omawiaj takich celi jak : powrotu do szkoły lub posiadania rodziny, nie są one istotne i mogą Cię lekko pozbawić szansy na to stanowisko.Powinnienieś raczej połączyć swoją odpowiedź z zadaniem/zadaniami zw.z tym stanowiskiem, o które się ubiegamy.
Przykłady dobrych odpowiedzi to:
Odp.1:Moje cele długoterminowe obejmują wzrost/rozwój razem z firmą, gdzie będę mógł/a nadal się uczyć, brać na siebie dodatkowe obowiązki, i dawać z siebie tyle ile tylko będę mógł/a.
Odp.2:Widzę siebie jako pracownika na którym można polegać i który jest skuteczny, w firmie powszechnie znanej, takiej jak ta. Planuję również pogłębiać swoje umiejętności i kontynuować swoje zaangażowanie w rozwój firmy.
Pyt 10 : Opowiedz o sobie.
Wchodzisz do pokoju, podajecie sobie ręce z rekruterką/erem po czym siadasz z uśmiechem na twarzy. Zgadnij, jakie będzie ich pierwsze pytanie?
Odpowiedź brzmi : "Opowiedz mi o sobie."
Tak naprawdę dziwi czasem,że wielu kandydatów nie spędza zbyt wiele czasu na przygotowanie się dokładnie do tego pytania, choć wiadomo nie od dziś że pytanie to zawsze się pojawią na spotkaniu. Być może dlatego, że pytanie wydaje się takie ogólne i nieformalne.
Postaraj się przygotowywać do tego pytania bo jest oni pytaniem otwierającym każde spotkanie, i nie mniej niż inne pytania jest równie ważne.
Bądź specyficzny/a i przygotowany/a! Powodzenia !!!
Subskrybuj:
Posty (Atom)