Oto pytania, które pracodawcy najczęściej zadają na rozmowach kwalifikacyjnych i ważne jest, aby być przygotowanym do odpowiedzi na te pytania podczas spotkania. Nie musisz uczyć się ich uczyć na pamięć, ale sądzę, że o tym, ale pomyśl co możesz powiedzieć, aby nie utknąć na jakimś pozornie prostym pytaniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Pyt 1.Jakie są Twoje największe zalety/mocne strony ?
Pytanie to jest jednym z łatwiejszych pytań zadanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas kiedy pytają Cię o twoje mocne strony ważne jest, aby omówić cechy, które kwalifikują cię do pracy.
Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie jest opisanie umiejętności i doświadczenia, które bezpośrednio łączą się ze stanowiskiem o które się ubiegamy.
Na przykład:
Odp1: Kiedy pracuję nad projektem, nie chcę tylko i wyłącznie dotrzymać wymaganego terminu. Raczej wolę zrealizować projekt/zadanie przed terminem.
Odp 2:Odkąd przekroczyłam/em swoje cele sprzedażowe wyznaczane kwartalnie, otrzymywałam premie każdego roku, za wybitne osiągnięcia
Odp 3:Moje umiejętności zarządzania czasem, są doskonałe,jestem dobrze zorganizowana/y i skuteczny/a, staram się skupiać również na doskonaleniu swoich pozostałych umiejętności
Odp 4: Jestem dumna/y,z umiejętności doskonałej obsługi klienta, oraz zdolności do szybkiego i skutecznego rozwiązywania sytuacji potencjalnie skomplikowanych
Pyt 2. Jakie są Twoje wady/słabe strony?
Kiedy pojawi się pytanie,o to co jest Twoja największą słabością to, istnieje kilka różnych sposobów, można odpowiedzieć, w tym wspomnieć o umiejętnościach, które nie są krytyczne dla tego stanowiska, np.umiejętności które udoskonaliłaś/eś,tak aby te negatywne obrócić w pozytywne
Na przykład:
Odp.1:Dobra organizacja nie była dotychczas moja zaletą, nauczyłem/am się priorytetyzować zadania, i teraz mogę powiedzieć że udało mi się udoskonalić jedną z moich słabych stron.
Odp 2:Zawsze skupiam się na tym aby moja praca była wykonywana starannie i dobrze, w związku z czym czasem zdarza mi się spędzać zbyt dużo czasu na sprawdzaniu rezultatu.Jednak opracowałam sposób aby każde zadanie zostało wykonane dokładnie za pierwszym razem.
Odp.3: Kiedyś czekałam/em do ostatniej chwili z planowaniem spotkań na przyszły tydzień, ale zdałem/am sobie sprawę że planowanie z góry jest bardziej sensowne.
Pyt.3.Jak radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami ?
Typowe pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zadane po to aby uzyskać poczucie tego, jak radzisz sobie ze stresem w miejscu pracy, przykłady dobrych odpowiedzi to:
Na przykład:
Odp. 1:Stres jest dla mnie bardzo ważny. Pod wpływem stresu skupiam się bardziej na powierzonym mi zadaniu oraz jego doskonałym wykonaniu.Odpowiednim sposóbem na radzenie sobie ze stresem jest upewnienie się, że mamy właściwą równowagę pomiędzy tzw.,,dobrym i złym stresem." Potrzebuję dobrego stresu aby utrzymać motywację i wydajność.
Odp.2: Bardziej reaguję na konkretne sytuację niż konkretnie stres.W ten sposób radzę sobie z różnymi sytuacjami podczas gdy stres nie wpływa na mnie negatywnie.
Odp.3:Dostrzegłem/am że lepiej pracuje mi się pod wpływem stresu,który motywuje mnie do działania, w związku z czym lubię pracować w wymagającym środowisku.
Odp.4:Osobiście radzę sobie świetnie ze stresem, codziennie wieczorem odwiedzam siłownie.To świetny reduktor stresu.
Odp.5:Podczas pracy pod presją czasu, ukończyłem jedne z trudniejszych zadań mi wyznaczonych,atmosfera była stresująca ale to mnie zmotywowało.
Pyt.4:Opisz trudną sytuację w pracy która bezpośrednio dotyczyła Twojej osoby/ oraz jak ją rozwiązałeś?
Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi na pytania typu "Jak podejmować trudne decyzje ?" lub "Opisz skomplikowaną sytuację w pracy / projekt i jak je pokonałeś."
Są to pytania mające na celu dowiedzieć się, jak zachowujesz się w konkretnych sytuacjach.Sensem, tego typu pytań jest przekonanie sie jak zachowywałeś się w przeszłości, by sprawdzić jak będziesz postępował w przyszłości.
Najlepsze możliwe odpowiedzi:
Podaj konkretne przykłady trudnych sytuacji, które rzeczywiście miały miejsce w pracy. Następnie omów to, co zrobiłeś, aby rozwiązać problem.
Udzielaj odpowiedzi z zachowaniem pozytywnego wydźwięku ("Nawet jeśli było nam ciężko, podczas gdy Maria zakończyła pracę bez wcześniejszego powiadomienia, byliśmy w stanie zmienić oraz utrzymać z powodzeniem obciążenie działu do momentu gdy nowy pracownik został przyjęty na jej miejsce.") Bądź konkretny. Na podstawie danych sytuacji wykazuj co zrobiłeś i jak!
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do pytań, w których trzeba będzie przypomnieć sobie dane wydarzenia i działania- jest odświeżenie swojej pamięci i rozważenie pewnych szczególnych sytuacji, z którymi miałeś do czynienia lub projektów za które odpowiadałeś/aś. Można użyć ich do pomocy przy udzielaniu poprawnych odpowiedzi.. Pomyśl o sytuacjach odzwierciedlających momenty gdzie pomyślnie rozwiązałeś/aś trudną sytuację.
Odp.5: W jaki sposób oceniasz swój sukces?
Podczas spotkania, może pojawić się pytanie w stylu: "Jak ocenia Pan/i sukces?"
Pytanie to daje potencjalnym pracodawcom możliwości poznania Twojej etyki pracy, Twoich celów i ogólnej osobowości.
Podczas udzielania odpowiedzi, powinieneś być świadomy zadań, które będziesz wypełniał na tym stanowisku. Podczas gdy duża korporacja może oczekiwać odpowiedzi nieco innych,niż mniejsze firmy ,którym raczej bardziej będzie zależało na Twoich kontaktach z innymi pracownikami, niżeli na wynagrodzeniu.
Poszukaj informacji o firmie aby lepiej przygotować się do tego rodzaju pytań : zajrzyj na strone internetową firmy-jest tam wiele użytecznych informacji takich jak np.co jest dla firmy najważniejsze,czym się kierują, jaką mają wizję , zbadaj ich obecność w mediach i zobacz, czy możesz znaleźć jakiekolwiek informacje na temat ich misji.
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1: Oceniam sukces, w różny sposób.W pracy jest to realizacja celów wyznaczonych mi przez moich przełożonych(managerów/team leaderów/kierowników)i moich współpracowników.Podczas rozmowy z pracownikami zrozumiałam/em że firma ,,xxx"jest rozpoznawalna nie tylko ze względu na sukcesy, ale również za docenianie pracowników i stwarzanie im nowych możliwości rozwoju.
Odp.2: Sukcesem dla mnie jest wykonywanie mojej pracy dobrze. Chcę być uznawany/a za kogoś kto zawsze dokłada wszelkich starań aby powierzone mi zadania były wykonywane sumiennie, i najlepiej jak to jest możliwe.
Odp.3:Oceniam sukces na podstawie moich wyników oraz wydajności.Cenię sobie konstruktywny feedback,udzielany przez moich przełożonych.
Pyt.6:Dlaczego opuszczasz/lub odeszłeś ze swojej poprzedniej pracy ?
Niezależnie od tego, dlaczego odszedłeś, nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy.Rekruter może zastanawiać się, czy będziesz źle mówić o tej firmie,gdy następnym razem będziesz szukać pracy.
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1: Złapałem/am się na tym że praca którą dotychczas wykonywałem/am przestała mnie satysfakcjonować,w związku z czym zacząłem/am poszukiwać nowych wyzwań. Jestem doskonałym pracownikiem i nie chcę, aby moje niezadowolenie miało jakikolwiek wpływ na pracę u mojego pracodawcy.
Odp.2: Mój obecny pracodawca nie jest w stanie zapewnić mi rozwoju którego potrzebuje i jestem gotowy/a na nowe wyzwania i propozycje.
Odp.3:Szukam większych wyzwań, aby rozwijać moje umiejętności i karierę.Nie mogłem/am poszukiwać pracy w momencie gdy jeszcze pracowałem/am u mojego uprzedniego pracodawcy,ponieważ uważałem /am to za nieetyczne.
Odp.4: Zdecydowałem/am, że nie jest to kierunek którym chcę podążać a mój obecny pracodawca nie chce zezwolić mi na udział w rekrutacji na inne stanowisko wewnątrz firmy.
Odp.5:Po kilku latach pracy na obecnym stanowisku, szukam firmy, gdzie mogę przyczynić się do rozwoju firmy a tym samym rozwijać własne umiejętności.
Odp.6:Niedawno otrzymałem/am dyplom i chcę wykorzystać moje wykształcenie na moim następnym stanowisku.
Odp.7:Stanowisko to wydaje się idealnym miejscem dla wykazania się moimi umiejętności i doświadczeniem, podczas gdy nie jestem w stanie w pełni wykorzystać ich w mojej obecnej pracy.
Pyt.7: Dlaczego zaaplikowałeś na tę ofertę pracy ?
Przykładowe odpowiedzi:
Odp.1:To nie tylko świetna oferta, ale ta firma jest miejscem, gdzie moje kwalifikacje mogą coś zmienić. Jako kierownik ds.finansów jestem dobrze zorientowana/y w przepisach prawnych/finansowych. To tak jakby to stanowisko było stworzone dokładnie dla mnie.
To jest wyzwanie, które pozwoli mi się wykazać. To praca do której chciałabym/chciałbym codziennie wstawać.
Odp.2:Chcę tę pracę, ponieważ wydaje się ona dostosowana do moich kompetencji, w tym sprzedaży i marketingu. Jak powiedziałem/am wcześniej, na poprzednim stanowisku pracy przyczyniłam/em się do rocznego wzrostu w zdawaniu projektów o 22 procent.
Odp.3:Jeśli dobrze rozumiem, wasza firma chcę się nieustannie doskonalić. Wasza strona internetowa zawiera informacje o wprowadzeniu nowych produktów. Chcę być częścią tego biznesu, i obserwować jak rośnie wraz ze mną.
Odp.4:Uważam że ta praca jest dobrze dopasowane do tego, czym byłem zainteresowany w całej mojej karierze. Oferuje połączenie działań krótko-i długoterminowych. Moje krótkoterminowe osiągnięcia motywują mnie a podczas realizacji długoterminowych czuję się jak miliard dolarów.
Odp.5:Chcę tej pracy, ponieważ jestem dobra w tym co robię.Skupiam się na swoich zadaniach,oraz szybko przyswajam wiedzę i potrafię ją skutecznie wykorzystać.
Pyt.8:Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?
Gdy pracodawca pyta: "Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?" to tak naprawdę pytaja: "Co sprawia, że najlepiej odpowiadasz tej pozycji?" Odpowiedź na to pytanie powinna być zwięzła i konkretna.
Najlepszym sposobem na to, aby udzielić odpowiedzi to konkretne przykłady, dlaczego Twoje umiejętności i osiągnięcia sprawiają że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.
Przykład:
Wyjaśniłeś, że szukasz przedstawiciela handlowego, który jest w stanie efektywnie zarządzać ponad tuzinem pracowników. W ciągu piętnastu lat zdobyłem doświadczenie jako kierownik sprzedaży, wyrobiłem silne umiejętności motywacyjne i integracyjne. Dwa razy przyznano mi nagrodę:managea roku ze względu na moje innowacyjne strategie motywowania pracowników do spełnienia i poprawiania kwartalnych terminów. Jeśli zostanę zatrudniony, wykorzystam moje zdolności i strategie przywódcze dla osiągnięcia zysków na tej pozycji.
Pyt.9:Jakie stawiasz sobie cele na przyszłość/ Jakie cele planujesz zrealizować w przyszłości?
Jedno z pytań zadawanych zazwyczaj podczas spotkania w sprawie pracy dotyczy realizacji Twoich przyszłych celów. Pracodawcy chcą mieć pewność, że nie uciekniesz do innej pracy jak tylko zaproponują Ci lepsze wynagrodzenie bądź benefity.
Nie omawiaj takich celi jak : powrotu do szkoły lub posiadania rodziny, nie są one istotne i mogą Cię lekko pozbawić szansy na to stanowisko.Powinnienieś raczej połączyć swoją odpowiedź z zadaniem/zadaniami zw.z tym stanowiskiem, o które się ubiegamy.
Przykłady dobrych odpowiedzi to:
Odp.1:Moje cele długoterminowe obejmują wzrost/rozwój razem z firmą, gdzie będę mógł/a nadal się uczyć, brać na siebie dodatkowe obowiązki, i dawać z siebie tyle ile tylko będę mógł/a.
Odp.2:Widzę siebie jako pracownika na którym można polegać i który jest skuteczny, w firmie powszechnie znanej, takiej jak ta. Planuję również pogłębiać swoje umiejętności i kontynuować swoje zaangażowanie w rozwój firmy.
Pyt 10 : Opowiedz o sobie.
Wchodzisz do pokoju, podajecie sobie ręce z rekruterką/erem po czym siadasz z uśmiechem na twarzy. Zgadnij, jakie będzie ich pierwsze pytanie?
Odpowiedź brzmi : "Opowiedz mi o sobie."
Tak naprawdę dziwi czasem,że wielu kandydatów nie spędza zbyt wiele czasu na przygotowanie się dokładnie do tego pytania, choć wiadomo nie od dziś że pytanie to zawsze się pojawią na spotkaniu. Być może dlatego, że pytanie wydaje się takie ogólne i nieformalne.
Postaraj się przygotowywać do tego pytania bo jest oni pytaniem otwierającym każde spotkanie, i nie mniej niż inne pytania jest równie ważne.
Bądź specyficzny/a i przygotowany/a! Powodzenia !!!
Świetne odpowiedzi :)
OdpowiedzUsuńCałościowo mamy aktualnie rynek pracownika i warto pamietac:) Rekruterzy czasami sa przyparci do muru i zalezy im aby kogos znalezc. Wystarczy maly wysilek i mozna znalezc naprawde fajna prace. Ja zdecydowalam sie na cos takiego: https://szkoleniaiso.edu.pl/szkolenie-przygotowanie-do-akredytacji-iso-17025/ i9 jestem bardzo zadowolona
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że jeśli szukacie pracy i chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej o rozmowach kwalifikacyjnych i tym jak przebiagają, warto będzie zajrzeć na tę stronę https://www.rozmowakwalifikacyjna.com.pl/na-czym-polegaja-testy-automatyczne-wyjasniamy/. Znajdziecie tu na prawdę sporo przydatnych informacji własnie na ten temat
OdpowiedzUsuńOsoby rekrutujące nie mają wcale łatwego zadania ze znalezieniem godnego pracownika na dane stanowisko. I nie ma znaczenia czy jest to praca fizyczna czy umysłowa. Dlatego też sposób prowadzenia takiej rozmowy może czasami zaskoczyć, wszystko zależy od taktyki jaką obierze rekruter. A żeby na takiej rozmowie pojawiały się najbardziej odpowiednie osoby - duże znaczenie ma to gdzie ogłoszenie o pracę się pojawi. Dla fachowców i pracowników technicznych najlepiej zamieszczać je na portalu https://fachpraca.pl/dla-firm/ .
OdpowiedzUsuńJa polecam też ten artykuł https://cvwork.pl/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/ w którym przedstawione zostały najbardziej popularne ale też najbardziej podchwytliwe pytania z jakimi można się spotkać na rozmowach kwalifikacyjnych.
OdpowiedzUsuńBardzo często na rozmowach kwalifikacyjnych pada pytanie o mocne i słabe strony. Na stronie https://students.pl/artykuly/mocne-i-slabe-strony/ można przeczytać artykuł na ten temat.
OdpowiedzUsuńhttps://i-dotacje.pl
OdpowiedzUsuńNajważniejsze jest, aby wiedzieć jak podejść osobę rekrutującą.
OdpowiedzUsuńRozmowy kwalifikacyjne mogą onieśmielać, ale agencja zatrudnienia https://kono.jobs/ może ułatwić ten proces. Moim zdaniem KONO to świetny wybór dla osób poszukujących rzetelnych pracodawców i pracowników. Mają zespół ekspertów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pośrednictwie pracy, HR, usługach kadrowych i wsparciu prawnym.
OdpowiedzUsuńNa rozmowach często można usłyszeć jedne i te same pytania, na które można się przygotować. Jeśli szukamy pracę przez agencję pracy to również w takim miejsc można podpytać jakie pytania mogą paść i jak się przygotować. Ludzie tam pracujący chętnie nam pomogą.
OdpowiedzUsuń