Przeczytaj wskazówki i porady, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu zrobisz dobre wrażenie podczas spotkania.
Oto kilka wskazówek,jak przygotować się do rozmowy i upewnić rekruterów w przekonaniu że to Ty jesteś właśnie tą osobą którą powinni zatrudnić.Spróbujmy przeanalizować : w co się ubrać i co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, jak zrobić wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak dokonywać wnikliwej analizy pytań zadawanych przez rekrutera.
1.Przeanalizuj dokładnie wymagania i obowiązki dotyczące tej oferty pracy
Ważną częścią przygotowań do rozmowy jest zarezerwowanie odrobiny czasu, w celu przeanalizowania oferty pracy lub obowiązków, jeśli je posiadasz. Zastanów się,czego firma oczekuje od przyszłego pracownika- Ciebie jako potencjalnego kandydata.
Zrób listę umiejętności, wiedzy, doświadczenia zawodowego i cech charakteru, które są wymagane przez pracodawcę i są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w pracy na danym stanowisku.
2.Pokaż im że Ty ty jesteś odpowiednim kandydatem!
Po utworzeniu listy umiejętności, wiedzy, doświadczenia zawodowego i cech charakteru ,zastanów się jak możesz je dopasować do tego konkretnego stanowiska.
Upewnij się że Twoje cechy,kwalifikacje itp. bezpośrednio pokrywają się z wymaganiami stawianymi przez firmę.
Przeczytaj listę i wymagania na danym stanowisku przed rozmową.W ten sposób będziesz dobrze przygotowany do udzielania konkretnych odpowiedzi,na których podstawie rekruter oceni czy po prostu nadajesz się czy też nie.
3.Dowiedz się tyle ile wlezie na temat firmy do której idziesz na rozmowę.
Istotną rzeczą jest aby dowiedzieć się, ile można o tej firmie. Sprawdzenie firmy jest istotną częścią przygotowań do rozmowy. To pomoże Ci przygotować się dokładniej do spotkania.
Będziesz także w stanie dowiedzieć się, czy firma i kultura firmy są odpowiednie dla Ciebie.
Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji o firmie.
Warto poszukać w internecie osób które już pracują w firmie może udostępniają jakieś wiarygodne wskazówki, oraz wejdź na stronę firmy aby dowiedzieć się więcej.
4.Poćwicz przed rozmową
Poświęć trochę czasu na praktykę- odpowiedzi na pytania.Przećwiczenie da Ci ogólny zarys dzięki któremu w stresującej sytuacji będziesz mógł/a szybciej przypomnieć sobie co masz powiedzieć oraz pomoże uspokoić nerwy.Nie oszukujmy się ile rozmów byś nie przeszedł, i tak dalej będziesz się stresować.
Poćwicz przykładową rozmowę z przyjacielem lub członkiem rodziny jeśli masz taką możliwość.
5.Przygotuj odpowiedni strój
Przed rozmową przygotuj sobie odpowiedni strój,bo przecież jak Cię widzą tak Cię piszą.
Nie czekaj więc do ostatniej chwili, aby upewnić się, że masz ten zestaw gdzieś tam w szafie.
Jeśli na co dzień zakładasz taki gotowy zestaw,nie musisz specjalnie zadręczać się tym faktem.
Niezależnie od rodzaju pracy, pierwsze wrażenie ma bardzo ważne znaczenie,dlatego też zawsze ubieraj się profesjonalnie.
Nawet jeśli spotkanie dotyczy zatrudnienia w sklepie lub restauracji, to nadal ważne jest, aby ubrania były czyste, schludne i zadbane.
6.Co przynieść na rozmowę rekrutacyjną?
Ważne jest to aby być dobrze przygotowanym, a więc oprócz przygotowania merytorycznego należy przynieść ze sobą - CV(najlepiej parę kopii ),referencje(jeśłi takowe posiadasz) i listę pytań które potencjalnie chciałbyś zadać.
Na spotkanie nie przynoś telefonu, a jeśli tak się stanie upewnij się że jest on wyciszony.
Nie przynoś ze sobą kawy, bo nie wypada, a poza tym często rekruterzy pytają czego chcesz się napić.
7.Odpowiednie przygotowanie -częścią do sukcesu
Chodzi tu o to jak będziemy się zachowywać od momentu wejścia do firmy do wyjścia z niej.
Właściwa etykieta jest ważna. Pamiętaj, aby pozdrowić: grzecznie, miło i entuzjastycznie: recepcjonistkę, Twojego rekrutera, i wszystkich innych z którymi będziesz miał ,, do czynienia"
Podczas wywiadu obserwuj język ciała - uściśnij dłoń mocno i nawiąż kontakt wzrokowy.
Zrelaksuj się(ale nie siedź jak byś pił/a piwo w domu na swoim ulubionym fotelu) i pochyl się trochę do ankietera, co pokazuje Twoje zainteresowanie i zaangażowanie.
Trzymaj stopy na podłodze i plecy ku dolnemu oparciu krzesła.
Należy zwrócić uwagę, aby być uprzejmym,wykazywać zainteresowanie oraz aktywnie słuchać.
8.Sprawdź dojazd
Trzeba to zrobić -koniecznie! Wyobraź sobie sytuację,że spóźniasz się na rozmowę.Jeżeli punktualność jest ważna w firmie do której aplikowałeś/aś, to w tym momencie tracisz punkty które mógłbyś zyskać na takim banalnym fakcie.
Poza tym punktualność jest wszędzie ważna,ale jeśli już musisz się spóźnić poinformuj o tym fakcie rekrutera.
Powracając do meritum,po prostu ważnym jest aby wiedzieć, dokąd trzeba się udać na rozmowę kwalifikacyjną.
Skorzystaj z np.Google Maps lub jakdojade.pl aby uzyskać odpowiednie wskazówki, jeśli nie jesteś pewien, jak masz dotrzeć na miejsce spotkania.
Zaprogramuj odpowiednio GPS, jeśli go posiadasz.
Jeśli masz czas, to sprawdź dojazd,w ten sposób będziesz mieć pewność, że droga którą obrałeś/aś jest najszybsza i w razie jakichkolwiek korków nie zajmie Ci długo dojazd, oraz sprawdź inne opcjonalne trasy w momencie gdy będziesz jednak musiał/a skorzystaj z innej opcji.
Zarezerwuj kilka dodatkowych minut aby przyjechać trochę wcześniej.Między innymi po to aby trafić do recepcji co w niektórych firmach też nie jest takie łatwe jakby się wydawało.
9.Słuchaj,wyciągaj wnioski i zadawaj adekwatne pytania.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, słuchanie jest równie ważne, jak odpowiadanie na pytania. Jeśli nie będziesz aktywnie słuchał/a,nie będziesz w stanie prawidłowo formułować pytań oraz na nie odpowiadać.
Ważne jest, aby słuchać rekrutera, oraz jeśli jest to potrzebne zastanowić się na chwilę, jak udzielić najlepszej odpowiedzi..
Nie martw się tym że potrzebujesz chwili na zastanowienie, lepiej chwilę pomyśleć niż udzielać mało konkretnych odpowiedzi szybko.
Ponadto, bądź gotowy/a do zainteresowania rekrutera.Zadawaj przemyślane i interesujące pytania.
Pod koniec wywiadu niech rekruter wie, że uważasz, że praca ta idealnie do Ciebie pasuje i że jesteś bardzo zainteresowany.
10.Podziękuj za spotkanie
Hmm,jakby tak pomyśleć to mało praktykowane w Polsce.
Ale miło byłoby gdybyś po spotkaniu podziekował/a swojemu rekruterowi za poświęcony czas, oraz że masz nadzieje że Twoje kwalifikacje będą wystarczające aby dać Ci szanse na zatrudnienie.
Nie rozpisuj się ,HR-y i tak mają full pracy i e-maili do czytania.
Najważniejsze, żeby nie wpieprzyć się w pracę na czarno. Coraz więcej pracodawców próbuje obejść zasady. Żeby wypaść dobrze, trzeba po prostu być pewnym siebie, to zdecydowanie wystarcza.
OdpowiedzUsuńPraca działu HR jest bardzo niedoceniana, ale to przez to, że jest bardzo niewidoczna. Czytałem na https://goodpoint.blog/ o wpływie oprogramowania TETA na poprawę wydajności działu HR. Wiele rzeczy niestety trzeba robić ręcznie, ale wiele elementów można zautomatyzować
OdpowiedzUsuńNie każda rozmowa kwalifikacyjna wygląda tak samo dlatego na pewno warto do każdej szczególnie się przygotować. Tak aby nie zaskoczyło żadne pytanie bo to może spowodować, że kandydat się zestresuje i mimo, że będzie znał odpowiedź to jej nie udzieli w prawidłowy sposób.
OdpowiedzUsuńWiecie, że podczas takiej rozmowy pracownicy działów HR mogą stosować takie narzędzia jak https://extended.tools/extended-disc-analiza-indywidualna/ ? W ten sposób badają style zachowań danego kandydata, jego mocne strony, to jak potrafi współpracować z zespołem. Na takie badanie nie da się przygotować tak naprawdę. Podczas jego przeprowadzenia uda się sprawdzić jaki dany kandydat jest naprawdę i na ile do pracy się nadaje.
OdpowiedzUsuń